Suriyeli Çocukların Rehabilitasyonu Projesinde İlk 10 Günde Büyük Başarı Sağlandı

Kardeşlerimiz Mutluysa Biz de Mutluyuz

Suriyeli çocukların maruz kaldıkları travmaların teşhis ve tedavisi için Maltepe ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen, Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğini alarak yoluna devam eden “Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” projesi  saha faaliyetlerine 10 gün önce başladı. Aradan geçen kısa sürede proje önemli başarılara imza attı.

Her Kapıda Mutlulukla Karşılandık, Şükranla Uğurlandık

Proje ekibinin oluşturulması, proje ortakları arasında mütabakat metninin imzalanması, proje tanıtım ve görünürlük materyallerinin hazırlanması ve lojistik faaliyetlerinin ardından projenin ikinci aşamasına geçildi. Bu aşamada gerçekleştirilen tarama-teşhis saha faaliyetleri kapsamında:

  • Suriyeli ailelere ev ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Ailelerin travma sonrasında yaşanan duygu durum bozuklukları konusunda bilgilendirilmesi,
  • Çocuklarda görülen travma semptomlarının taranması çalışmalarına 10 gün önce başlandı.

Travma Mağduru Çocukların Yarasını Sarıyoruz

Gerçekleştirilen ev ziyaretleriyle 16 hanede yaşayan 6-17 yaş grubu toplam 48 Suriyeli çocuğun “travma sonrası stres bozukluğu” seviyeleri tespit edildi. Psikiyatr hekim Dr. Hüseyin ÜNÜBOL tarafından gerçekleştirilen tarama çalışmaları neticesinde 13 Suriyeli çocuğun savaş ve göç sürecinde ağır düzeyde travmatize olduğu, 16 Suriyeli çocuğun ise orta düzeyde travma mağduriyeti belirtileri gösterdiği belirlendi. Okula gitmeye çekinen, okul ile iletişime geçemeyen ya da nasıl kayıt olacağını bilmeyen 4 Suriyeli çocuğun aileleriyle görüşülerek bu çocukların okula kaydedilmesi sağlandı

Önümüzdeki Süreç

Altı hafta daha sürecek tarama çalışmaları neticesinde Maltepe ilçesinde yaşayan 354 Suriyeli çocuğumuzun tamamının travma düzeyleri belirlenecektir. Tarama çalışmalarının ardından orta ve daha üstü düzeyde travmatize olmuş tahmini 80 Suriyeli çocuğun rehabilitasyon çalışmalarına başlanacaktır. Travma tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen EMDR terapi tekniği kullanılacaktır. Araştırmalar EMDR terapi tekniğinin travma tedavisinde %70’e yakın bir başarı gösterdiğini göstermektedir. Bu nedenle, gerçekleştirilecek psikoterapi etkinlikleriyle Suriyeli çocukların tedavisinde büyük bir başarı edilmesi hedeflenmektedir.

Projemiz Ulusal-Yerel Basında ve Bilim Dünyasında Ses Getirdi

“Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” projemize yerel ve ulusal basın büyük ilgi gösterdi. Gazete haberlerinde proje süreçleriyle ilgili özet bilgilere yer verilirken, projenin amacı, yöntemi ve hedeflerinden övgüyle bahsedildi. Projemiz sadece medyanın değil bilim dünyasının da ilgisini çekti. Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi‘ne bilim kurulu tarafından proje sunumu için davet edilen tek kamu kurumu Maltepe Kaymakamlığı oldu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir