“Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” projesi yıl sonu etkinliği gerçekleştirildi

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve koordine edilen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)’nin fon desteğiyle sürdürülen, Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı (SASAV) proje ortaklığında yürütülen “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” projesi yıl sonu etkinliği 26 Aralık 2019 Perşembe günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik programına proje ortaklarının temsilcilerinin yanı sıra Irak Başkonsolosluk Ataşesi Mays Al-Amili, Bosna-Hersek Başkonsolosu Sinisa Mihailoviç, Endonezya Başkonsolosu Imam As’ari ve Endonezya Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Jepri Edi katıldı.

Etkinlik programı 22 milletten 67 Maltepeli kadın tarafından oluşturulan “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Mutfak Atölyesi“nin düzenlediği gastronomi sergisiyle başladı. Bu ön-etkinlikte Suriye mutfağından “Mendi” ve “Coziye”, Litvanya mutfağından “Pancarlı Soğuk Çorba” ve “Tatlı Mantarlar, Ceviz Kurabiyesi”, Türkmenistan mutfağından “Çektirme” ve “Pişme”, Kırgızistan mutfağından “Kuurdak” ve “Çakçak”, Ukrayna mutfağından “Ukrayna Mantısı” ve “Turta”, İran mutfağından “Oloviyeh” ve “Havuçlu Kek”, Rusya mutfağından “Rus salatası” ve “Krep” ile Azerbaycan mutfağından “Bozbaş Köfte” ve “Cevizli Kete” katılımcıların beğenisine sunuldu.

Açılış Konuşmaları

Etkinlik programında SASAV yönetim kurulu üyesi Dr. Vural Yıldırım, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Fahri Demir, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, UNHCR İstanbul Ofisi temsilcisi Sinan Özyürek ve Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı açılış konuşmalarını yaptılar.

Maltepe Kaymakamı Sayın Meftun DALLI:
‘Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bizim bu projedeki amacımızı kısaca anlatmak istiyorum. Hepimiz görüyoruz ki dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de ülkemizin etrafında çok fazla düşmanlık, husumet, zulüm gibi olumsuzluklar var. Bir proje vesilesiyle ilçemizde 22 milletten kardeşlerimizin, insanlarımızın olduğunu fark edince, istedik ki bunları birbirleriyle tanıştıracak, kaynaştıracak bir şeyler yapalım. Bu niyetle Kaymakamlık Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu kardeşim bu projeyi yazdı ve koordine etti. Diğer proje ortaklarının da katkılarıyla bu proje ortaya çıktı. Ben inanıyorum ki bizim en ihtiyacımız olan şey birbirimizi sevmek ve birbirimize karşı saygı duymak. Bunu yapabilmek içinde insanların birbirini anlaması gerekiyor, anlamak için de birbirlerini tanımaları gerekiyor. Dolayısıyla bu projeye katılan değerli Maltepeli hemşerilerimin arasında böyle bir kaynaşma, anlaşma, birbirini tanıma ortamı oluşturabildiysek bu projede başarılı olduk demektir. Başka herhangi bir başarı aramıyoruz. Projeden beklentimiz budur. Bütün proje ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum. Hepinizi tekrar en kalbi teşekkürlerimle, saygılarımla, sevgilerimle selamlıyorum’ dedi.

Etkinlik proje tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Gösterimin ardından 22 milletten 15-18 yaş grubu 68 Maltepeli gencin oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Grubu” proje katılan milletleri temsilen dünyanın 4 farklı bölgesinden halk oyunu koreografilerini içeren dans performanslarını sergilediler. Etkinliğin finalinde, 22 milletten 8-14 yaş grubu Maltepeli 176 çocuğun oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu” 5 dilde kardeşlik şarkıları söylediler. İzleyiciler proje katılımcılarını uzun süre ayakta alkışladı.

Diplamatik temsilciler ve ailelerle akşam yemeği

Etkinlik sonrasında Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı tarafından tertip edilen akşam yemeğinde, Endenozya, Bosna-Hersek ve Iraklı proje katılımcısı aileler ile bu ülkelerinin diplomatik temsilcileri aynı masada bir araya geldiler. Yemeğe proje ortaklarından SASAV’ın temsilcileri de katıldı. Akşam yemeğinin sonunda diplomatik temsilciler Kaymakam Meftun Dallı’ya yürütülen proje ve misafirperverliği için teşekkürlerini ilettiler. Önümüzdeki sene Maltepe Kaymakamlığı ile yeni projelerde işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir