“Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” Projesi Başladı!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) fon desteğiyle Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve koordine edilen; Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı’nın proje ortaklığında hayata geçen “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz: Müzik, Halk Oyunları, Edebiyat ve Gastronomi Aracılığıyla Kültürel Entegrasyon” projesi başladı.

Maltepe’de yaşayan 22 milletten 8-17 yaş grubu 345 yabancı uyruklu çocuk ve aileleri ile aynı yaş grubundaki Türk akranları ve aileleri arasında müzik, dans, edebiyat ve gastronomi etkinlikleri aracılığıyla kültürler arası iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen proje 1 Nisan 2019 itibariyle çalışmalarına başladı. Maltepe Kaymakamlığı bu proje sayesinde göç, göçmenlik ve kültürel entegrasyon konularında Maltepe’de yaygın bir farkındalık oluşturmayı ve Maltepe’de yaşayan 22 milletten aileler ve çocuklar arasında iletişimi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Proje etkinlikleri müzik, dans, edebiyat ve gastronomi olmak üzere 4 faaliyet alanında gerçekleştirilecek. Müzik alanında, Maltepe Kaymakamlığı tarafından 2018 yılı Ekim ayında kurulan ve Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ve Türk 200 çocuktan oluşan “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu” repertuvarını geliştirerek, çocuk şarkılarını 5 farklı dilde söylemeye devam edecek. Repertuvar çalışmaları kapsamında, Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelere hane ziyaretleri yapılacak. Bu ziyaretlerde, evin yaşlıları ile sözlü tarih çalışması yapılarak, onların çocukluk şarkıları, bildikleri ninnileri ve sözlü oyun ritüelleri kayıt altına alınacak. Bu çalışmadan elde edilecek veriler 5 dile çevrilip bestelenerek, çok uluslu çocuk korosunun repertuvarına eklenecek ve video kayıtlarının düzenlenmesiyle “Maltepe’de 22 Milletin Çocukluk Şarkıları ve Ninnileri” isimli bir belgesel eser proje ürünü olarak ortaya çıkacak. Koro çalışmaları ve belgesel çekimleri Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı ve Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecek.

Dans alanında, yine yabancı uyruklu ve Türk 100 çocuktan oluşacak “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu” Maltepe’de yaşayan 22 milletin halk oyunlarını içeren özgün bir koreografiyle birleşerek, İstanbul’un ilk çok uluslu halk oyunları topluluğu olarak Maltepe’de kurulmuş olacak. Maltepe ilçesindeki 10 proje okulundan yabancı ve Türk uyruklu 100 liseli öğrencinin katılacağı halk oyunları eğitimleri Sanatçılar ve Sanatseverler Derneği (SASAV) desteğiyle gerçekleştirilecek.

Edebiyat alanında, yabancı uyruklu aileler ve çocuklarından oluşan 20 kişilik bir grup için Maltepe’deki 5 proje ilkokulunda “Çok Uluslu Edebiyat Günleri” düzenlenecek. Bu etkinlikte yabancı uyruklu aileler okul sonrasında 40 dakika süreyle çocuklarına kendi ana dillerinde ve Türkçe öykü, masal ve hikaye kitapları okuyacak. Etkinliğin amacı, farklı halk kültürlerindeki ortak insani değerlerin edebiyat aracılığıyla ortaya çıkartılması, yabancı uyruklu çocuklara anadil ve Türkçe sevgisi kazandırmak olacak.

Gastronomi alanında yapılan çalışmalarda, Maltepe’de yaşayan 22 farklı milletten 40 kişinin birbirlerinin yemek kültürlerini tanıması sağlanacak. Bu amaçla Maltepe’de “Çok Uluslu Mutfak Atölyesi” çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu atölyelerde 22 millet mutfağından farklı lezzetler yabancı uyruklu ve Türk aileler tarafından birlikte üretilecek. Mutfak atölyesi çalışmaları toplam 28 hafta sürecek. Türk mutfağının tanıtılacağı 10 haftalık mutfak atölyesi faaliyetleri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün desteğiyle gerçekleştirilecek.

Projenin 2019 yılı Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan final gösterisinde, Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu ve Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu sahne alacak. Mutfak atölyesinden çıkan lezzetler Maltepe meydanına kurulacak fuar alanında sergilenecek ve edebiyat günlerinde yabancı uyruklu aileler tarafından çocuklara okunan kitapların ve proje faaliyetlerinin tanıtılacağı bir sunum gerçekleştirilecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir