Filistin’den Gelen Bir Sese Bin Ses Oluruz: Kudüs-Maltepe Mektup Arkadaşlığı Projesi Başladı!

Maltepe Kaymakamlığı ile Kudüs Al-Saraya Okulu tarafından yürütülen, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen “Kudüs-Maltepe Mektup Arkadaşlığı” projesi Maltepe’deki 11 okulda başladı. Kudüs’ün merkezinde, Mescid-i Aksa’ya sadece bir kaç adım mesafedeki tek eğitim merkezi olan Al-Saraya okulundan 5 öğrencinin mektuplarına Maltepe ilçesindeki 11 okuldan 55 öğrenci kendi mektuplarıyla karşılık verdi. Filistinli öğrencilerin kendilerini tanıttıkları, yaşadıkları bölgeyi ve karşılaştıkları sıkıntıları anlatan mektuplara Maltepeli gençler kendi mektuplarıyla cevap vererek Kudüs-Maltepe mektup arkadaşlığı projemizi başlatmış oldular.

Proje kapsamında 1 yıl içerisinde toplam 1000 mektuplaşma öngörülmekte olup, projemizin birbiriyle ilişkili iki amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan birincisi, Filistinli gençleri kendilerini düşünen ve onları daha yakından tanımak isteyen Maltepeli kardeşlerinden haberdar etmek ve mektuplaşan gençler arasındaki Arapça-Türkçe dil bariyerini aşmak için Filistinli gençlerin mektuplarını Türkçeye çevirip Maltepeli akranlarının mektuplarını Arapçaya çevirerek Filistin’e ulaştırmaktır. İkinci amacımız, Maltepe ilçesindeki öğrencileri Filistin’deki yaşam koşulları, Filistinli gençlerin günlük yaşamları ve yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunlar konusunda bilinçlendirmek ve mevcut farkındalıklarını artırmaktır. Filistinli gençlerden Maltepe’ye gönderilen ilk mektuplar aşağıda sunulmuş olup Maltepeli gençlerin cevap mektupları kendi okullarındaki panolarda 4 Haziran 2018 Pazartesi gününden itibaren sergilenmeye başlanacaktır.


Merhaba Maltepeli Kardeşim

Adım Abdullah Balalavi. 17 yaşındayım. Lise 3’te okuyorum. Filistin eğitim sistemine göre 12.sınıftayım. 3 kardeşim var, yaşları 11-15 arasında değişiyor. Hobilerim arasında düzenli olarak spor yapmak var. Boks yapmayı, eski romanları okumayı severim ve bir de fotoğraf çekmeyi.

Kudüs’ün eski tarihi bölgelerinden birinde, Mescidi Aksa’nın en önemli kapılarından Babül El-Meclis’e çok yakın bir yerde ikâmet ediyorum. Yaşadığım bu mahalle benim için çok önemli bir yer çünkü ailemle birlikte tüm çocukluğum burada geçti. İlginç olan şu ki bu mahallede yaşayan insanların çoğu Filistin asıllı değiller. Afrika kökenli insanlar çoğunlukta çünkü savaş esnasında Mescidi Aksa’yı ve Kudüs’ü savunmak için Afrika’dan Filistin’e geldiler. Sonra buraya ait oldular. En güzel âdetimiz Ramazan ayında toplu halde orucumuzu açmaktır.

Türkiye hakkında çok az bilgiye sahibim.  Örneğin Müslüman ve büyük bir ülke olduğunuzu biliyorum. Doğal güzellikleriniz açısından çok güzel bir ülkeniz olduğunu biliyorum. Bizim de doğal güzelliklerimiz var ve sanırım bu ortak bir noktamız. Aynı zamanda gelenekler ve yemeklerimiz de bir diğer ortak noktamız. Ayrıca biliyorum ki bizi, yani Filistinlileri, çok seviyorsunuz ve biz de sizleri yani Türkleri çok seviyoruz. Türkiye hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterim.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Fatma Beşir Musa Firavi, 17 yaşındayım. Ailemde 7 kardeşiz, en küçüğümüz 9 ve en büyümüz 22 yaşında.

Kudüs’te Bab’ül Meclis’e yakın bir yerde, yani meclis kapısının bulunduğu tarafta yaşıyorum. Kökenim Afrikalı. Afrika kökenli insanların Filistin’e geliş tarihi İslam fetihleri zamanına kadar uzanmaktadır. Özelikle Hz. Ömer bin El-Hattab  bu şehre geldiğinde onunla birlikte çok sayıda Afrikalı da Filistin’e gelmiştir. Bugün Kudüs şehrinde yaşayan Afrikalı toplulukların geldiği ülkeler ise daha çok Çad, Sudan ve Nijer gibi ülkelerdir.

Afrika toplumunu çok seviyorum çünkü  onlarla beraber  yaşıyorum. Biz Afrikalılar burada yani Filistin’de çok büyük bir topluluğuz.  Aynı zamanda Mescidi Aksa’nın yakınında yaşadığım için de çok mutluyum. Türkiye’yi  çok seviyorum  ve burada Türk kardeşlerimizi gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Gelenek ve göreneklerinizi televizyon yoluyla öğrendim. Birbirimizi ve ülkelerimizi daha iyi tanımak ve tanıtmak için karşılıklı ziyaretlerin olmasını çok isterdim. Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Melek Seyid Ahmet. 12 yaşındayım. Ailemde 7 kardeşiz, en küçüğü 12 yaşında ve en büyüğü 27 yaşında. Kudüs’ün mahallelerinden biri olan Al-Mesrara mahallesinde yaşıyorum.

Ders çalışmak ve ödevlerimizi yapmak için her Cumartesi arkadaşlarımla Mescidi Aksa’da buluşuyoruz. Ders çalışmak için Mescidi Aksa’yı tercih ediyoruz ancak her hafta giriş kapılarında sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü kapıdaki İsrail askerleri içeriye girmemizi engelliyor. Biz de başka kapıdan girmeye çalışıyoruz. İsrail askerleri diğer kapıdan gireceğimizi duyup o kapıya da geliyor ve yine bizi engelliyor. İsrail askerlerine yaşlarımızın 12 olduğunu, onlara karşı herhangi bir eylem yapmayacağımızı ve sadece okul ödevini yapacağımızı söylememize rağmen yine de girmemize izin vermiyorlar. Bizi içeriye almaları için oturum belgelerimizi girişte onlara teslim etmemizi ve çıkışta geri alabileceğimizi söylüyorlar. Bu sayede içeride kötü bir şey yapmayacağımıza emin oluyorlarmış ve bizi ancak bu şartla Mescidi Aksa’ya kabul edebilirlermiş.

Türkiye’yi çok seviyorum. İnşallah eğitimimi bir gün Türkiye’de tamamlayacağım. Her zaman diyorum ki: İstanbul çok güzel bir memleket çünkü 600 yüzyıl boyunca Osmanlı’ya başkenti olmuş. Aynı zamanda biliyorum ki ülkeniz çok gelişmiş bir ülke ve yemekleri de çok lezzetli.Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Mustafa Sufyan El-Sadafi. 17 yaşındayım. Ailemde 3 abim ve bir ablam var. En küçük kardeşim 18 yaşında, en büyüğü 28 yaşında.

Kudüs’ün eski bir mahallelerinden birinde, Akabat’ul Saraya’da yaşıyorum. Arapça El-Saraya Türkçede saray anlamına geliyor. Akabat’ul Saraya bölgemizin en önemli yerlerinden biri sayılıyor çünkü burada pek çok tarihi eser var. Osmanlı devleti zamanında Türk bir hakimin evi de buradaymış. Yaşadığım bu bölgeyi çok seviyorum. Mahalle merkezine yakın bir yerde yaşıyorum. Çocukluğumdan beri sportif faaliyetlere katılıyorum.

Kudüs davasında yanımızda olduğu için Türkiye ile çok gurur duyuyorum. Müslüman bir ülke olduğunuz için de aynı zamanda çok mutluyum. Coğrafi güzellikleriniz ve halkınızın kültürlü olması hasebiyle Türkiye’yi daha da çok seviyorum ve geleneksel anlamda ortak noktalarımız olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bir turizm cenneti olduğunu duydum. Tek hayalim bir gün Türkiye’yi ziyaret etmektir.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

İsmim Nasra Abdulcaber Hamed, 13 yaşındayım. Ortaokul birinci sınıftayım. Yani buradaki sistemde 7. sınıfta okuyorum. Kalabalık bir aileyiz, 7 erkek kardeşim var, en küçüğü 5 en büyüğü 20 yaşında. Beş tane de kız kardeşim var en küçüğü 3 en büyüğü 22 yaşında.

Kudüslüyüm. Kudüs’ün Al-Mesrara mahallesinde yaşıyorum.  Aileme ve arkadaşlarıma çok önem veririm. Bana iyi davranan herkese iyi davranırım. Mahallem Al-Mesrara küçük ve  güzel bir yerdir. Hatta insan ilişkileri açısından Kudüs’ün en canlı mahallelerinden biri bile sayılabilir. Hobilerim yüzmek ve halk oyunları oynamaktır.

Türkiye’nin deniz kıyısında olduğunu biliyorum ve hayalimde hep denizinizi görüyorum. Rüyalarımda deniz kıyısında kardeşlerimle oynayıp birlikte deniz kabuklarını topladığımızı görüyorum. Ülkenize karşı güçlü şeyler hissediyorum, bu nedenle Türkiye’deki insanlarla arkadaşlık kurmayı, kültürünüzü tanımayı ve kendi kültürümü tanıtmayı çok isterim.  Ve bir gün Türkiye’ye gelip insanlarla tanışıp, hakkında çok şey duyduğum eski Türkiye (Osmanlı İmparatorluğu) ve yeni Türkiye hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir