AGH NEDİR?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) projeleri 17-30 yaşları arası gençlerin, dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede, akredite gönderen (i.e. kendi ülkelerindeki) ve ev sahibi (i.e. gidecekleri ülkedeki) kuruluşların onayını almak kaydıyla, gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alabildiği bir Erasmus+ KA1 gençlik hareketliliği programıdır. Bu programa kabul edilen gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vb. masrafları Avrupa Birliği Erasmus+ fonu tarafından karşılanmaktadır.

AGH’ye genel olarak kimler başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir.

AGH başvurusu ne zaman yapılabilir?

AGH’de projelerinde gönüllü olarak yer almak isteyenler için bir başvuru takvimi yoktur. Başvurmak istediğiniz AGH duyurusunun faaliyet başlangıç ve bitiş tarihlerine göre ev sahibi AGH kurumları gönüllüleri kabul etmektedir.

Maltepe Kaymakamlığı “gönderen kurum” olarak hangi adayların AGH başvurusunu  kabul etmektedir?

Kaymakamlığımıza başvuruda bulunan AGH gönüllü adayının yurt dışında katılmak istediği sosyal sorumluluk projesine benzer bir gönüllülük projesine Türkiye’de de katılmış olması ve söz konusu geçmiş gönüllülük deneyimini belgelendirebilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak,  AGH gönüllü adayının en azından temel düzeyde İngilizce veya gitmeyi istediği ülkede konuşulan yabancı dil bilgisine sahip olması beklenmektedir.

Kaymakamlığınıza AGH gönüllüsü olarak nasıl başvurabilirim?

Öncelikle web sitemizde yer alan AGH online başvuru formunu doldurarak sistemden bir görüşme randevu talebi oluşturmanız gerekmektedir. Randevu talebi alınan gönüllü adayları ile görüşmeler Kaymakamlık Dış İlişkiler ve AB Proje Ofisi’nde gerçekleştirilmekte olup, görüşme gün ve saati adaya e-posta ile bildirilmektedir. Gerçekleştirilen görüşme sonrasında AGH başvurusu kabul edilen adaylara bu durum telefon ile bildirilmektedir.

AGH başvurusu ücretli mi?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir gerekçeyle ücret alınmaz. Gönüllünün yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Erasmus+ programı tarafından karşılandığı gibi ayrıca kendisine belli bir miktar cep harçlığı da verilir.

AGH esnasında yurtdışında hastalanırsam ya da rahatsızlanırsam ne olacak?

AGH programına katılan bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır. Hastalık durumlarında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır.

Vize konusunda yardımcı oluyor musunuz?

AGH başvurusu kabul edilen gençlere Avrupa Birliği Ulusal Ajansı tarafından vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı verilmektedir.

AGH esnasında yüksek lisans yapabilirmiyim?

AGH esnasında kesinlikle örgün eğitime (üniversite, yüksek lisans, doktora vs.) devam edilemez.

İmkanları kısıtlı bir gencim. 2-12 ay süre ile yurtdışında bulunmak benim için mümkün değil. Daha kısa süreli bir programınız var mı?

İmkanları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkanlara sahip kesimlerden gelen ya da engelli/özel gereksinimleri olan) gençler 2 – 8 hafta arasında kısa süreli AGH projelerinden yararlanabilirler. Engelli genç yalnız başına gidebilecek durumda değilse refakatçisinin masrafları da tamamen AGH programı tarafından karşılanır.

AGH esnasında boş günüm olacak mı?

AGH esnasında hafta 2 gün boş gününüz olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkınız olacaktır. Örneğin 9 aylık bir projeye gitmişseniz haftada 2 günlük izinleriniz dışında toplam 18 gün tatiliniz olacak demektir.

AGH için gittiğim ülkede haftada kaç saat gönüllü olarak faaliyette bulunmam gerekli?

AGH esnasında haftada30-35 saat çalışmanız gerekli. Haftada 4-5 saatlik dil eğitimi de bu sürenin içerisindedir. Bunun dışında kalan zamanlarınız size aittir.

AGH projesi için gittiğim ülkede nerede konaklayacağım?

AGH projelerinde standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi bir yurtta ya da gittiğiniz ülkedeki ev sahibi kuruluşun belirlediği diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.

AGH projelerine kaç defa gidebilirim?

AGH projelerine yalnızca bir defa gidilebilir. Ancak kısa süreli (2 hafta-2 ay) AGH projelerine katılan gönüllüler, ikisinin toplamı 12 ayı aşmamak kaydı ile tekrar farklı bir AGH projesinde gönüllü olarak yer alabilir.

AGH hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne yapabilirim?

Web sitemizdeki online başvuru formunu doldurarak Kaymakamlık Dış İlişkiler ve AB Proje Ofisi’nden görüşme randevusu alabilir ya da Kaymakamlığımızın muhtelif tarihlerde gerçekleştireceği ve web sitemizin duyurular-etkinlikler kısmından ilan edeceğimiz AGH bilgilendirme toplantılarına katılabilirsiniz.