Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Sanatçılar Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (SANSEV) destek verdiği “Çocuklardan Öğreniyoruz, Sanatla Bütünleştiriyoruz: Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” kültürel entegrasyon projesinin ilk konseri, 22 farklı milletten 185 çocuğun katılımıyla Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Maltepe’de mukim 185 çocuk 3 farklı dilde kardeşlik şarkıları seslendirdiler.

 

Beri Gel Barışalım, Yad İsen Birleşelim

Konuyla ilgili, sosyal uyumun güçlendirilmesi ve ev sahibi topluluk ile mülteci topluluğun birbirini yakından tanımasının hedeflendiğini ifade eden Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, bir arada yaşanabilmesi için ne kadar birlikte hareket edilirse o kadar mesafe kat edilebileceğini dile getirdi. Dallı, “Bizim kültürümüzün temel taşlarından ikisi var. Birisi Yunus Emre birisi Mevlana. Yunus Emre diyor ki, ‘beri gel barışalım, yad isen birleşelim’ yani ’İnsan bilmediğinin düşmanıdır’ der. Bir arada yaşayabilmek için birbirimizi ne kadar iyi tanıyabilirsek, ne kadar birlikte hareket edebilirsek o kadar mesafe kat edebileceğiz demektir. Mevlana da, ‘Kim olursan ol gel, bu kapı olumsuzluk kapısı değildir.’ Biz bütün insanlara hep bu gözle bakıyoruz. Bu gözle bakmaya da devam edeceğiz. Onun için hiç kimse kendisini burada, bu ülkede kendisini misafir hissetmesin” dedi.

Maltepe’de Yaşayan 22 Milletten 185 Çocuk Kardeşlik Şarkıları Söyledi

Maltepe’de 22 milletten toplam 317 çocuk okullarda eğitim alıyor. Bu çocuklardan sese bağlı yetenek taramalarında başarılı bulunan 214 çocuk Maltepe Kaymakamlığı tarafından kurulan Uluslararası Çocuk Korosu’nda korist olarak kabul edildi. Okulların açılmasıyla birlikte faaliyetlere başlayan çocuk korosu, 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen yoğun çalışmalar neticesinde 3 dilde şarkılar söyleyerek ilk konserlerini verdiler.

 

Repertuvar Çalışmaları

Bu projede repertuvar çalışmaları projenin özgün yanlarından bir diğerini oluşturmakta. Önümüzdeki günlerde korist çocukların aileleriyle gerçekleştirilecek sözlü tarih çalışması neticesinde Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelerden kendi çocukluk şarkıları toplanmaya başlanacak. Ortaya çıkartılan bu parçaları ailelerin kendi dillerinde çocuklarına öğretmeleri sağlanıp, sonrasında her bir parça 4 dile çevrilecek (İngilizce-Arapça-Rusça-Türkçe). Sonrasında ise proje belgesel çalışmaları içerecek.

Hepimiz Bu Dünyada Bir Yabancıyız

Projeyi geliştiren ve koordinatörlüğünü yapan Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu: ‘Bu topraklarda kültürel entegrasyon sadece Suriyelilerin sorunu değildir. Bir savaştan kaçarak korunmak için ülkemize gelmiş olmaları ve niceliksel açıdan daha büyük bir popülasyona sahip olmaları nedeniyle kamuoyunun ilgisi ne yazık ki sadece Suriyeli ailelere yoğunlaşmaktadır. Oysa bu projede bizim hedef kitlemiz Suriyeli çocuklarla birlikte Maltepe ilçesinde yaşayan 22 milletten 317 çocuğun tamamı ve onların aileleridir. Çünkü bu çocukların ve ailelerinin birbirlerinden öğrenecekleri ve bizim de onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bunun için ortak dilimiz sanat ve şarkılardır. Unutmamak gerekir ki haddizatında hepimiz bu dünyada yabancıyız ve bir lokma aşı bölüştüğümüz kardeş sofrasında kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.’ dedi.