Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu Projesi Başladı: Çocuklardan İlham Alıyoruz, Sanatla Bütünleştiriyoruz

Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) desteği ve Sanatçılar, Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (SanSev) proje ortaklığında “Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” proje çalışmalarına başlanmıştır. Proje kapsamında, Maltepe’de mukim geçici sığınmacı statüsünde yaşayan Suriyeli çocuklar ile  21 farklı ülkeden gelerek ilçemizde eğitim gören 6-14 yaş grubu 142 çocuğun toplumsal entegrasyonunu sağlamak amacıyla müzik ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek olup, Türk ve yabancı uyruklu çocukların katıldığı uluslararası bir müzik korosu oluşturulacaktır. Projenin sanat direktörlüğü SanSev tarafından yürütülecektir. Koro çalışmaları Maltepe ilçesinde görev yapan müzik öğretmenlerinin desteğiyle Maltepe’deki proje okullarında gerçekleştirilecektir. Ek olarak, projemizde yabancı ve Türk çocukların aileleriyle birlikte katılabilecekleri aylık kültürel gezi ve etkinlikler düzenlenecektir. Gerçekleştirilecek koro çalışmalarına ilk etapta yaklaşık 320 çocuğun katılması planlanmaktadır. Ana koromuz ilk etap çalışmalara katılanlar arasından yeteneklerine göre seçilecek 80 çocuktan oluşacaktır. Korist çocuklarımızın belirlenmesi için Eylül ayı içerisinde ilk ve orta dereceli okullarda tarama çalışmaları gerçekleştirilecektir. Projenin yürütülmesi için gerekli lojistik destek UNHCR tarafından bilabedel karşılanacak olup. proje ortakları arasında işbirliği ve iyi niyet anlaşmaları 10 Eylül 2018 tarihi itibariyle imzalanmıştır. Projemizin Maltepe ilçesinde yaşayan halkımıza ve çocuklarımıza sanat aracılığıyla mutluluklar getirmesini dileriz.

Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğünde yürütülen Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü projesinin tanışma toplantısı, proje ortakları Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar (SOYAÇ) Derneği’nin Başkanı Doç. Dr. Özden Bademci, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Karadayı, Maltepe Üniversitesi öğrencileri, Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Sağbili,  antrenörler, spor kulübünün üyeleri gençler ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Kulübün fahri başkanı Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı yaptığı açılış konuşmasında zeki, çevik ve ahlâklı gençlerin yetiştirilmesine katkı sağlayacak bu projenin Maltepe ilçesi için hayırlı olmasını diledi. Konuşmasının devamında Kaymakam Meftun Dallı, güreş, okçuluk, tenis ve yüzme gibi alternatif spor dallarında faaliyet gösterecek Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü’nün bu branşlarda ve özellikle de ata sporumuz olan güreş ve okçuluk branşlarında önemli başarılara imza atmasını temenni ettiğini belirtti. Kulüp üyesi ortaokul öğrencilerine, antrenörlere ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek faaliyetlerinde başarılar diledi.

Filistin’den Gelen Bir Sese Bin Ses Oluruz: Kudüs-Maltepe Mektup Arkadaşlığı Projesi Başladı!

Maltepe Kaymakamlığı ile Kudüs Al-Saraya Okulu tarafından yürütülen, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen “Kudüs-Maltepe Mektup Arkadaşlığı” projesi Maltepe’deki 11 okulda başladı. Kudüs’ün merkezinde, Mescid-i Aksa’ya sadece bir kaç adım mesafedeki tek eğitim merkezi olan Al-Saraya okulundan 5 öğrencinin mektuplarına Maltepe ilçesindeki 11 okuldan 55 öğrenci kendi mektuplarıyla karşılık verdi. Filistinli öğrencilerin kendilerini tanıttıkları, yaşadıkları bölgeyi ve karşılaştıkları sıkıntıları anlatan mektuplara Maltepeli gençler kendi mektuplarıyla cevap vererek Kudüs-Maltepe mektup arkadaşlığı projemizi başlatmış oldular.

Proje kapsamında 1 yıl içerisinde toplam 1000 mektuplaşma öngörülmekte olup, projemizin birbiriyle ilişkili iki amacı bulunmaktadır. Bu amaçlardan birincisi, Filistinli gençleri kendilerini düşünen ve onları daha yakından tanımak isteyen Maltepeli kardeşlerinden haberdar etmek ve mektuplaşan gençler arasındaki Arapça-Türkçe dil bariyerini aşmak için Filistinli gençlerin mektuplarını Türkçeye çevirip Maltepeli akranlarının mektuplarını Arapçaya çevirerek Filistin’e ulaştırmaktır. İkinci amacımız, Maltepe ilçesindeki öğrencileri Filistin’deki yaşam koşulları, Filistinli gençlerin günlük yaşamları ve yaşam içerisinde karşılaştıkları sorunlar konusunda bilinçlendirmek ve mevcut farkındalıklarını artırmaktır. Filistinli gençlerden Maltepe’ye gönderilen ilk mektuplar aşağıda sunulmuş olup Maltepeli gençlerin cevap mektupları kendi okullarındaki panolarda 4 Haziran 2018 Pazartesi gününden itibaren sergilenmeye başlanacaktır.


Merhaba Maltepeli Kardeşim

Adım Abdullah Balalavi. 17 yaşındayım. Lise 3’te okuyorum. Filistin eğitim sistemine göre 12.sınıftayım. 3 kardeşim var, yaşları 11-15 arasında değişiyor. Hobilerim arasında düzenli olarak spor yapmak var. Boks yapmayı, eski romanları okumayı severim ve bir de fotoğraf çekmeyi.

Kudüs’ün eski tarihi bölgelerinden birinde, Mescidi Aksa’nın en önemli kapılarından Babül El-Meclis’e çok yakın bir yerde ikâmet ediyorum. Yaşadığım bu mahalle benim için çok önemli bir yer çünkü ailemle birlikte tüm çocukluğum burada geçti. İlginç olan şu ki bu mahallede yaşayan insanların çoğu Filistin asıllı değiller. Afrika kökenli insanlar çoğunlukta çünkü savaş esnasında Mescidi Aksa’yı ve Kudüs’ü savunmak için Afrika’dan Filistin’e geldiler. Sonra buraya ait oldular. En güzel âdetimiz Ramazan ayında toplu halde orucumuzu açmaktır.

Türkiye hakkında çok az bilgiye sahibim.  Örneğin Müslüman ve büyük bir ülke olduğunuzu biliyorum. Doğal güzellikleriniz açısından çok güzel bir ülkeniz olduğunu biliyorum. Bizim de doğal güzelliklerimiz var ve sanırım bu ortak bir noktamız. Aynı zamanda gelenekler ve yemeklerimiz de bir diğer ortak noktamız. Ayrıca biliyorum ki bizi, yani Filistinlileri, çok seviyorsunuz ve biz de sizleri yani Türkleri çok seviyoruz. Türkiye hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterim.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Fatma Beşir Musa Firavi, 17 yaşındayım. Ailemde 7 kardeşiz, en küçüğümüz 9 ve en büyümüz 22 yaşında.

Kudüs’te Bab’ül Meclis’e yakın bir yerde, yani meclis kapısının bulunduğu tarafta yaşıyorum. Kökenim Afrikalı. Afrika kökenli insanların Filistin’e geliş tarihi İslam fetihleri zamanına kadar uzanmaktadır. Özelikle Hz. Ömer bin El-Hattab  bu şehre geldiğinde onunla birlikte çok sayıda Afrikalı da Filistin’e gelmiştir. Bugün Kudüs şehrinde yaşayan Afrikalı toplulukların geldiği ülkeler ise daha çok Çad, Sudan ve Nijer gibi ülkelerdir.

Afrika toplumunu çok seviyorum çünkü  onlarla beraber  yaşıyorum. Biz Afrikalılar burada yani Filistin’de çok büyük bir topluluğuz.  Aynı zamanda Mescidi Aksa’nın yakınında yaşadığım için de çok mutluyum. Türkiye’yi  çok seviyorum  ve burada Türk kardeşlerimizi gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Gelenek ve göreneklerinizi televizyon yoluyla öğrendim. Birbirimizi ve ülkelerimizi daha iyi tanımak ve tanıtmak için karşılıklı ziyaretlerin olmasını çok isterdim.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Melek Seyid Ahmet. 12 yaşındayım. Ailemde 7 kardeşiz, en küçüğü 12 yaşında ve en büyüğü 27 yaşında. Kudüs’ün mahallelerinden biri olan Al-Mesrara mahallesinde yaşıyorum.

Ders çalışmak ve ödevlerimizi yapmak için her Cumartesi arkadaşlarımla Mescidi Aksa’da buluşuyoruz. Ders çalışmak için Mescidi Aksa’yı tercih ediyoruz ancak her hafta giriş kapılarında sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü kapıdaki İsrail askerleri içeriye girmemizi engelliyor. Biz de başka kapıdan girmeye çalışıyoruz. İsrail askerleri diğer kapıdan gireceğimizi duyup o kapıya da geliyor ve yine bizi engelliyor. İsrail askerlerine yaşlarımızın 12 olduğunu, onlara karşı herhangi bir eylem yapmayacağımızı ve sadece okul ödevini yapacağımızı söylememize rağmen yine de girmemize izin vermiyorlar. Bizi içeriye almaları için oturum belgelerimizi girişte onlara teslim etmemizi ve çıkışta geri alabileceğimizi söylüyorlar. Bu sayede içeride kötü bir şey yapmayacağımıza emin oluyorlarmış ve bizi ancak bu şartla Mescidi Aksa’ya kabul edebilirlermiş.

Türkiye’yi çok seviyorum. İnşallah eğitimimi bir gün Türkiye’de tamamlayacağım. Her zaman diyorum ki: İstanbul çok güzel bir memleket çünkü 600 yüzyıl boyunca Osmanlı’ya başkenti olmuş. Aynı zamanda biliyorum ki ülkeniz çok gelişmiş bir ülke ve yemekleri de çok lezzetli.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

Adım Mustafa Sufyan El-Sadafi. 17 yaşındayım. Ailemde 3 abim ve bir ablam var. En küçük kardeşim 18 yaşında, en büyüğü 28 yaşında.

Kudüs’ün eski bir mahallelerinden birinde, Akabat’ul Saraya’da yaşıyorum. Arapça El-Saraya Türkçede saray anlamına geliyor. Akabat’ul Saraya bölgemizin en önemli yerlerinden biri sayılıyor çünkü burada pek çok tarihi eser var. Osmanlı devleti zamanında Türk bir hakimin evi de buradaymış. Yaşadığım bu bölgeyi çok seviyorum. Mahalle merkezine yakın bir yerde yaşıyorum. Çocukluğumdan beri sportif faaliyetlere katılıyorum.

Kudüs davasında yanımızda olduğu için Türkiye ile çok gurur duyuyorum. Müslüman bir ülke olduğunuz için de aynı zamanda çok mutluyum. Coğrafi güzellikleriniz ve halkınızın kültürlü olması hasebiyle Türkiye’yi daha da çok seviyorum ve geleneksel anlamda ortak noktalarımız olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bir turizm cenneti olduğunu duydum. Tek hayalim bir gün Türkiye’yi ziyaret etmektir.


Merhaba Maltepeli Kardeşim,

İsmim Nasra Abdulcaber Hamed, 13 yaşındayım. Ortaokul birinci sınıftayım. Yani buradaki sistemde 7. sınıfta okuyorum. Kalabalık bir aileyiz, 7 erkek kardeşim var, en küçüğü 5 en büyüğü 20 yaşında. Beş tane de kız kardeşim var en küçüğü 3 en büyüğü 22 yaşında.

Kudüslüyüm. Kudüs’ün Al-Mesrara mahallesinde yaşıyorum.  Aileme ve arkadaşlarıma çok önem veririm. Bana iyi davranan herkese iyi davranırım. Mahallem Al-Mesrara küçük ve  güzel bir yerdir. Hatta insan ilişkileri açısından Kudüs’ün en canlı mahallelerinden biri bile sayılabilir. Hobilerim yüzmek ve halk oyunları oynamaktır.

Türkiye’nin deniz kıyısında olduğunu biliyorum ve hayalimde hep denizinizi görüyorum. Rüyalarımda deniz kıyısında kardeşlerimle oynayıp birlikte deniz kabuklarını topladığımızı görüyorum. Ülkenize karşı güçlü şeyler hissediyorum, bu nedenle Türkiye’deki insanlarla arkadaşlık kurmayı, kültürünüzü tanımayı ve kendi kültürümü tanıtmayı çok isterim.  Ve bir gün Türkiye’ye gelip insanlarla tanışıp, hakkında çok şey duyduğum eski Türkiye (Osmanlı İmparatorluğu) ve yeni Türkiye hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum.

Araştırma Projemiz “Mülteciler İçin Veri: Eğitim” Yarışmasına Kabul Edildi


Maltepe Kaymakamlığı, Boğaziçi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi ortaklığında oluşturulan araştırma grubumuzun, “Suriyeli Mültecilere Sağlanan Eğitim Hizmetlerinin Mevcut Sosyal Sermaye Düzeylerine Katkısının İncelenmesi” isimli araştırma önerisi ilk tur elemeleri geçerek “Mülteciler İçin Veri-Türkiye: Eğitim” yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. Ülkemizde gerçekleştirilen eğitim ve kültürel entegrasyon faaliyetlerinin Suriyeli mültecilerle birlikte bir bütün olarak Türkiye toplumuna ne tür katkılar sağladığını ortaya koymayı amaçlayan araştırma çalışmasının  31 Temmuz 2018 tarihine kadar tamamlanarak sonuçlarının yarışma kuruluna sunulması planlanmaktadır.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye http://d4r.turktelekom.com.tr/oncelikli-konular/egitim adresinden ulaşılabilirsiniz.

Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor Projesi Başarıyla Tamamlandı

Maltepe  Kaymakamlığı tarafından proje planı geliştirilen ve yürütülen, Birleşmiş Milletler Mültecileri Yüksek Komiserliği ve Maltepe Belediyesi ortaklığıyla desteklenen “Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor: Suriyeli Çocukların Travma Sonrası Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi” projemiz 28 Şubat 2018 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. 1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan proje faaliyetleri aradan geçen 7 ayın sonunda tüm hedeflerine ulaşarak örnek bir başarıya imza atmıştır.

Gerçekleştirilen Faaliyetler

1. Aşama: Tarama Faaliyetleri
Suriye’de yaşanan savaş ve insanlık dramından kaçarak aileleriyle birlikte ilçemize sığınan Suriyeli çocukların mevcut travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) semptomlarının taranması projenin ilk aşamasını oluşturmuştur. Bu minvalde, resmi kayıtlara göre 183 hanede yaşayan 354 Suriyeli çocuğun TSSB seviyeleri, psikolojik iyi oluş halleri ve depresyon düzeyleri, yaşadıkları evler teker teker ziyaret edilerek psikometrik ölçümlerle taranmıştır. Hane ziyaretleri yaklaşık 3 ay sürmüş ve bu süreçte 204 Suriyeli çocuğa ulaşılmıştır. Ulaşılamayan çocukların büyük bir kısmının kentsel dönüşüm ve muhtelif nedenlerle aileleriyle birlikte adres değiştirdikleri tespit edilmiştir. Yapılan ölçümlerin analizleri neticesinde, Maltepe’de yaşayan 204 Suriyeli çocuktan 121’inin (%59) orta, ağır ya da çok ağır düzeyde savaş ve göçe bağlı olarak oluşan travmaların mağduru olduğu belirlenmiştir.

2. Aşama: Terapistlerin Eğitimleri
Travma mağduru Suriyeli çocukların rehabilitasyonu için Dünya Sağlık Örgütü tarafından uygulanması tavsiye edilen EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) terapi yöntemi uygulanmıştır. Bu amaçla, proje ekibinde yer alan bir klinik psikolog ve 4 psikolojik danışmana Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından EMDR ve Grupla EMDR eğitimleri verilmiştir. Örnek terapi uygulamaları ve aldıkları süpervizyon desteğinin ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan proje ekibi üyeleri, Avrupa EMDR Birliği tarafından akredite edilmiş EMDR terapisi sertifikalarını alarak Üsküdar Üniversitesi’nde görev yapan bir psikiyatrın rehberliğinde terapi çalışmalarına başlamıştır.

3. Aşama: Suriyeli Çocukların Rehabilitasyonu
Tarama çalışmaları sırasında tespit ettiğimiz 121 travmatize çocuğumuza rehabilitasyon hizmeti sağlamak için tekrar ulaşılmıştır. Aradan geçen 2 ay sürede bile pek çok Suriyeli ailenin ikametgâh değiştirdiği, bazı ailelerin ise çocuklarının rehabilitasyon sürecini kabul etmediği görülmüştür. Tüm bu zorluklara rağmen, grupla EMDR uygulamaları ve ardından gerçekleştirilen bireysel EMDR seanslarına toplam 65 Suriyeli çocuk katılmıştır. Grup çalışmaları minumum 3 maksimum 8 çocukla gerçekleştirilmiştir. Her bir seans ortalama 80 dakika sürmüştür. Grup terapilerinin ardından gerçekleştirilen bireysel seansların sayısı 2 ile 4 arasında değişmiştir. Terapiler Maltepe Belediyesi Cumhuriyet Bilim ve Düşler Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

Projemizin Sonuçları:

EMDR terapilerin tamamlanmasından yaklaşık 1 ay sonra yapılan son-testler ulaşılan başarıyı istatistiklerle gözler önüne sermiştir:
– Terapiye katılan Suriyeli çocukların %85’inde travma sonrası stres bozukluğu seviyelerinde azalma görülmüştür.
– Terapiye katılan Suriyeli çocukların %52’sinde travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ortadan kalkmıştır.
– Terapiye katılan Suriyeli çocukların %65’inde psikolojik iyi oluş halinde yükseldiği görülmüştür.
– Terapiye katılan Suriyeli çocukların %54’ünün major depresyon düzeylerinde azalma görülmüştür. 

 

Psikososyal destekle sağlanan söz konusu başarıların yanı sıra, eğitim odaklı pek çok örtük hedefe de proje sayesinde ulaşılmıştır:
– Suriyeli çocukların okullaşma oranında geçen yıla göre %100 artış sağlanmıştır.

– Çalıştığı için okula gidemeyen 14 Suriyeli çocuk için haftasonu okuma-yazma kursu açılmıştır.

– Bayram ziyaretleri kapsamında Küçükyalı Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ve 12 Suriyeli aileye ziyaretler gerçekleştirilmiş ve çocuklara hediyeler verilmiştir.

– Suriyeli ve Türk çocukların birlikteliğini vurgulamak ve Suriyeli çocukların kültürel entegrasyonu desteklemek amacıyla Türk- Suriyeli 150 çocuğun katıldığı iliçi geziler düzenlenmiştir.

 

Maltepe’de Yeni Bir Spor Kulübü Kuruluyor: Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü

Maltepe Kaymakamı Meftun DALLI’nın fahri kulüp başkanlığında, tenis, güreş, okçuluk ve yüzme dallarında faaliyette bulunacak Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü‘nün kurulması için hazırlıklara başlanmış bulunulmaktadır. Kulüp kuruluş sürecinin ilk çalışması olarak ortaokul öğrencileri arasında bir “logo tasarım yarışması” düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu sayede ortaokul öğrencilerinin hayal gücünden esinlenerek kulüp logosu oluşturulmuş olacaktır. Yarışmayla ilgili bilgiler ve katılım şartnamesi bir afiş olarak hazırlanarak okullarımıza gönderilmiştir. Birinci seçilecek logo tasarımının sahibine bir dizüstü bilgisayar hediye edilecektir.

Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü’nün alt-yapısında yetiştirilecek sporcuların tamamı ortaokul düzeyindeki öğrencilerin arasından seçilecektir. Kulübe alınacak sporcu adayları Mayıs 2018 tarihinde belirlenecektir. Sporcu adayları tenis, güreş, okçuluk ve yüzme branşlarında Maltepe ilçesindeki 10 ortaokulun beden eğitimi ve rehberlik öğretmenlerinden oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenecektir. Spor kulübümüzün alt-yapısını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. ve Maltepe Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne bağlı profesyonel antrenörler çalıştıracaktır. Spor kulübünün alt-yapısına kabul edilecek öğrencilerin isimleri komisyon tarafından belirlendikten sonra ilan edilecektir. Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü için resmi bir web sitesi hazırlanacak olup, alt-yapı çalışmalarının görüntü ve videolarının bu web sitesinde yayımlanması planlanmaktadır.

“Bağımlılıkla Mücadelede Spor ile Psikososyal Gelişim Modeli” Projemiz Başladı

Kaymakamlığımızın koordinatörlüğünde, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar (SOYAÇ) Derneği, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Maltepe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Maltepe Tesislerinin ortaklığında yürütülecek “Bağımlılıkla Mücadelede Spor ile Psikososyal Gelişim Modeli” projemiz, İstanbul Çocukları Vakfı’nın 20.12.2017 tarih ve 236/04 sayılı kararı ile kabul edilmiştir.

Bağımlılıkla Mücadele İçin Bütünleşik Bir Program Önerisi

Bağımlılıkla mücadelede önleyici müdahalelerin erken yaşta gerçekleştirilmesinin söz konusu müdahalenin etkililiği ve kalıcılığı açısından büyük önem arz ettiği bilinen bir gerçektir. Bilimsel çalışmalar ve mevcut literatür, yürütülecek mücadele faaliyetlerinde bilinçlendirme etkinliklerinin ötesine geçilmesi gerektiğini; ve bu amaca yönelik olarak:

  1. Etkinlik temelli programların uygulanması,
  2. Gençlerin kendi değerlerini ve ifade tarzlarını oluşturmalarına müsaade edilmesini,
  3. Edinilen kazanımların akranlar arası diyalog ile içselleştirilmesinin gerekliliğine işaret etmektedir.

Dolayısıyla bağımlılıkla mücadelede gençlerin bedensel ve zihinsel anlamda aktif olarak sürece dahil oldukları bütünleşik bir mücadele programına ihtiyaç duyulduğu açıktır. Bu minvalde, Kaymakamlığımız tarafından geliştirilen “Bağımlılıkla Mücadelede Spor ile Psikososyal Gelişim Modeli” ile söz konusu ihtiyaca karşılık gelecek bir program önerisi sunulmaktadır.

Projenin Bilimsel Temeli

Erken ergenlik dönemindeki gençlerin madde bağımlılığı üzerine yapılan araştırmalar alkol ve tütün bağımlılığında yaş ortalamasının her geçen yıl düştüğü gözlenmektedir. Özellikle madde bağımlılığı vakalarında psikolojik, sosyal, bağlamsal ve ailevi faktörler olmak üzere 4 kategorik etkenin madde bağımlılığının yordayıcısı olduğu bilinmektedir.

Güncel araştırmalar gençlerin bağımlısı oldukları zararlı maddelerden arındırılması (i.e. detoksifikasyon) veya henüz bağımlı olmadan bu konuda önleyici tedbirlerin alınması süreçlerinde zihinsel arınma kadar bedensel arınmanın da önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bilimsel araştırmalar psikososyal aktivitelerle desteklenen spor faaliyetlerinin madde bağımlılığını ikame edebilecek alternatif ama olumlu bir bağımlılık oluşturabildiğini göstermektedir.

Pekiyi Biz Ne Yapacağız?

Bu projenin temel amacı, 11-15 yaş grubundaki çocuklar için “akran danışmanlığı” yoluyla spor ile psikososyal desteği bütünleştiren önleyici bir müdahale programını hayata geçirmektir. Proje faaliyetlerimiz  şu alt-amaçlara ulaşılması için gerçekleştirilecektir:

  1. Çocuklarımızı madde bağımlılığına sevk eden ana nedenlerden biri olarak görülen “güvenli bağlanma eksikliğini” gidermek için üniversitedeki gençlerle ortaokuldaki küçük kardeşleri arasında bir akran danışmanlığı sistemi geliştirmek.
  2. Çocuklarımız için alternatif spor dallarında (okçuluk, hentbol, atletizm, tenis) faaliyet gösterecek bir spor kulübü kurarak, çocukların bedensel gelişimini ve sosyal aidiyet hislerini kuvvetlendirmek.
  3. Uygulanacak bütünleşik önleyici müdahale yaklaşımının etkililiğini ortaya koyacak bilimsel bir araştırma çalışması yürütmek.

Proje Takvimi

Kaymakamlığımız ve proje ortağı kurum temsilcilerinden oluşan Bağımlılıkla Mücadele proje yürütme kurulu önümüzdeki hafta ilk toplantısını gerçekleştirerek çalışmalara başlayacaktır. Yaklaşık 1 yıl sürecek proje faaliyetlerinin 2018 Şubat ayı içerisinde başlayıp 2019 yılı Şubat ayında tamamlanması planlanmaktadır.

Maltepe Kaymakamlığı Town Twinning Konferansına Davet Edildi

Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle 22-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Town Twinning 2017 konferansına Maltepe Kaymakamlığı projelerini tanıtmak ve AB ülkeleriyle işbirliğini geliştirmek üzere davet edilmiştir. Konferansa 14 AB ülkesinden toplam 28 yerel yönetim davet edilmiş olup, Maltepe Kaymakamlığı bu konferansa davet edilen 3 kaymakamlıktan biri olmaya hak kazanmıştır. İşbirliği yapacak yerel yönetimlere kapasite geliştirme ve kardeş şehir uygulamaları alanlarında 130.000 Euro hibe desteğinin sağlanacağı ilgili proje çağrısına, Kaymakamlığımız eğitim, göçmenlerin kültürel uyumu ve turizm alanlarında sunacağı proje teklifleriyle katılacaktır. İşbirliği geliştirdiğimiz ülkeler ve yerel yönetimleriyle yapılması öngörülen projeler konferans sonrasında ilan edilecektir. Proje çağrısı ve katılımcılarla ilgili daha ayrıntılı bilgiye konferansın resmi web sitesi https://www.towntwinningconference.com adresinden ulaşılabilir.

Kaymakamlığımızın Projeleri Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Zirvesi’nde Sunulacak

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Zirvesi’ne Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Proje Ofisi Kaymakamlığımızın projelerini sunmak üzere davet edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Dış İşleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Avrupa Birliği Bakanı Ömer ÇELİK, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt UYSAL’ın konuşmacı olarak katılacağı zirve 3 gün sürecektir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşmacı olarak katılacağı zirvenin ikinci gününde düzenlenecek Göçmenler ve Mültecilik isimli özel bir oturumda “Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” projemizin sunumu gerçekleştirilecektir. Ayrıca Kaymakamlığımızın diğer projelerinin de tanıtılacağı standımız zirve süresi boyunca açık kalacaktır.

Zirve programı: http://www.sivilsehir.com/program

Katılımcı kurumlar: http://www.sivilsehir.com/katilimci-kurumlar

Katılımcı STK’lar: http://www.sivilsehir.com/katilimci-stk-lar-yurtici

Suriyeli Çocukların Rehabilitasyonu Projesinde İlk 10 Günde Büyük Başarı Sağlandı

Kardeşlerimiz Mutluysa Biz de Mutluyuz

Suriyeli çocukların maruz kaldıkları travmaların teşhis ve tedavisi için Maltepe ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen, Maltepe Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin desteğini alarak yoluna devam eden “Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” projesi  saha faaliyetlerine 10 gün önce başladı. Aradan geçen kısa sürede proje önemli başarılara imza attı.

Her Kapıda Mutlulukla Karşılandık, Şükranla Uğurlandık

Proje ekibinin oluşturulması, proje ortakları arasında mütabakat metninin imzalanması, proje tanıtım ve görünürlük materyallerinin hazırlanması ve lojistik faaliyetlerinin ardından projenin ikinci aşamasına geçildi. Bu aşamada gerçekleştirilen tarama-teşhis saha faaliyetleri kapsamında:

  • Suriyeli ailelere ev ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Ailelerin travma sonrasında yaşanan duygu durum bozuklukları konusunda bilgilendirilmesi,
  • Çocuklarda görülen travma semptomlarının taranması çalışmalarına 10 gün önce başlandı.

Travma Mağduru Çocukların Yarasını Sarıyoruz

Gerçekleştirilen ev ziyaretleriyle 16 hanede yaşayan 6-17 yaş grubu toplam 48 Suriyeli çocuğun “travma sonrası stres bozukluğu” seviyeleri tespit edildi. Proje ekibi üyesi dört psikolojik danışman ve bir uzman klinik psikolog tarafından gerçekleştirilen tarama çalışmaları neticesinde 13 Suriyeli çocuğun savaş ve göç sürecinde ağır düzeyde travmatize olduğu, 16 Suriyeli çocuğun ise orta düzeyde travma mağduriyeti belirtileri gösterdiği belirlendi. Okula gitmeye çekinen, okul ile iletişime geçemeyen ya da nasıl kayıt olacağını bilmeyen 4 Suriyeli çocuğun aileleriyle görüşülerek bu çocukların okula kaydedilmesi sağlandı

Önümüzdeki Süreç

Altı hafta daha sürecek tarama çalışmaları neticesinde Maltepe ilçesinde yaşayan 354 Suriyeli çocuğumuzun tamamının travma düzeyleri belirlenecektir. Tarama çalışmalarının ardından orta ve daha üstü düzeyde travmatize olmuş tahmini 80 Suriyeli çocuğun rehabilitasyon çalışmalarına başlanacaktır. Travma tedavisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen EMDR terapi tekniği kullanılacaktır. Araştırmalar EMDR terapi tekniğinin travma tedavisinde %70’e yakın bir başarı gösterdiğini göstermektedir. Bu nedenle, gerçekleştirilecek psikoterapi etkinlikleriyle Suriyeli çocukların tedavisinde büyük bir başarı edilmesi hedeflenmektedir.

 

 

Projemiz Ulusal-Yerel Basında ve Bilim Dünyasında Ses Getirdi

“Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor” projemize yerel ve ulusal basın büyük ilgi gösterdi. Gazete haberlerinde proje süreçleriyle ilgili özet bilgilere yer verilirken, projenin amacı, yöntemi ve hedeflerinden övgüyle bahsedildi. Projemiz sadece medyanın değil bilim dünyasının da ilgisini çekti. Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi‘ne bilim kurulu tarafından proje sunumu için davet edilen tek kamu kurumu Maltepe Kaymakamlığı oldu.

 

 

kadıköy escort ataşehir escort ümraniye escort bostancı escort