Yeni Projemiz “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Tarafından Fon Desteğine Lâyık Görüldü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) fon desteğiyle Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve koordine edilen; Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı’nın proje ortaklığında hayata geçen “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz: Müzik, Halk Oyunları, Edebiyat ve Gastronomi Aracılığıyla Kültürel Entegrasyon” projesi başladı.

Maltepe’de yaşayan 22 milletten 8-17 yaş grubu 345 yabancı uyruklu çocuk ve aileleri ile aynı yaş grubundaki Türk akranları ve aileleri arasında müzik, dans, edebiyat ve gastronomi etkinlikleri aracılığıyla kültürler arası iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen proje 1 Nisan 2019 itibariyle çalışmalarına başladı. Maltepe Kaymakamlığı bu proje sayesinde göç, göçmenlik ve kültürel entegrasyon konularında Maltepe’de yaygın bir farkındalık oluşturmayı ve Maltepe’de yaşayan 22 milletten aileler ve çocuklar arasında iletişimi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Proje etkinlikleri müzik, dans, edebiyat ve gastronomi olmak üzere 4 faaliyet alanında gerçekleştirilecek. Müzik alanında, Maltepe Kaymakamlığı tarafından 2018 yılı Ekim ayında kurulan ve Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ve Türk 200 çocuktan oluşan “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu” repertuvarını geliştirerek, çocuk şarkılarını 5 farklı dilde söylemeye devam edecek. Repertuvar çalışmaları kapsamında, Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelere hane ziyaretleri yapılacak. Bu ziyaretlerde, evin yaşlıları ile sözlü tarih çalışması yapılarak, onların çocukluk şarkıları, bildikleri ninnileri ve sözlü oyun ritüelleri kayıt altına alınacak. Bu çalışmadan elde edilecek veriler 5 dile çevrilip bestelenerek, çok uluslu çocuk korosunun repertuvarına eklenecek ve video kayıtlarının düzenlenmesiyle “Maltepe’de 22 Milletin Çocukluk Şarkıları ve Ninnileri” isimli bir belgesel eser proje ürünü olarak ortaya çıkacak. Koro çalışmaları ve belgesel çekimleri Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı ve Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecek.

Dans alanında, yine yabancı uyruklu ve Türk 100 çocuktan oluşacak “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu” Maltepe’de yaşayan 22 milletin halk oyunlarını içeren özgün bir koreografiyle birleşerek, İstanbul’un ilk çok uluslu halk oyunları topluluğu olarak Maltepe’de kurulmuş olacak. Maltepe ilçesindeki 10 proje okulundan yabancı ve Türk uyruklu 100 liseli öğrencinin katılacağı halk oyunları eğitimleri Sanatçılar ve Sanatseverler Derneği (SASAV) desteğiyle gerçekleştirilecek.

Edebiyat alanında, yabancı uyruklu aileler ve çocuklarından oluşan 20 kişilik bir grup için Maltepe’deki 5 proje ilkokulunda “Çok Uluslu Edebiyat Günleri” düzenlenecek. Bu etkinlikte yabancı uyruklu aileler okul sonrasında 40 dakika süreyle çocuklarına kendi ana dillerinde ve Türkçe öykü, masal ve hikaye kitapları okuyacak. Etkinliğin amacı, farklı halk kültürlerindeki ortak insani değerlerin edebiyat aracılığıyla ortaya çıkartılması, yabancı uyruklu çocuklara anadil ve Türkçe sevgisi kazandırmak olacak.

Gastronomi alanında yapılan çalışmalarda, Maltepe’de yaşayan 22 farklı milletten 40 kişinin birbirlerinin yemek kültürlerini tanıması sağlanacak. Bu amaçla Maltepe’de “Çok Uluslu Mutfak Atölyesi” çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu atölyelerde 22 millet mutfağından farklı lezzetler yabancı uyruklu ve Türk aileler tarafından birlikte üretilecek. Mutfak atölyesi çalışmaları toplam 28 hafta sürecek. Türk mutfağının tanıtılacağı 10 haftalık mutfak atölyesi faaliyetleri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Yemek Sanatları Bölümü’nün desteğiyle gerçekleştirilecek.

Projenin 2019 yılı Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan final gösterisinde, Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu ve Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu sahne alacak. Mutfak atölyesinden çıkan lezzetler Maltepe meydanına kurulacak fuar alanında sergilenecek ve edebiyat günlerinde yabancı uyruklu aileler tarafından çocuklara okunan kitapların ve proje faaliyetlerinin tanıtılacağı bir sunum gerçekleştirilecek.

Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu ”Uyum Buluşmalarında” Sahne Aldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliği ile düzenlenen ‘Uyum Buluşmaları‘nın on yedincisi 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul’da Haliç Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Programda geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin hak ve yükümlülükleri konusu ele alındı.
 
Toplantı; İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar, Genel Müdür Abdullah Ayaz, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean Marie Garellı ve İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu’nun açılış konuşmaları ile başladı.
Programa davet edilen Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu 4 farklı dilde seslendirdiği çocuk şarkılarıyla sahne aldı. 22 Milletten 185 öğrenci ile oluşturulan korodan bu etkinlik için seçilen 24 öğrenci sahnede 4 farklı çocuk şarkısını seslendirdi.

Maltepe ile Filistin Arasındaki Proje İşbirliği Gelişiyor

Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak İstanbul’a gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği üyesi 4 psikolog, İstanbul’da EMDR-Avrupa Derneği tarafından sağlanan 4 günlük “PTSD Tedavisinde EMDR Terapisitliği 1. Kademe” eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar.
 
Proje ortaklığımız sonucunda, İsrail bombardımanı nedeniyle kolunu ya da bacağını kaybeden ve savaşa bağlı olarak travmatize olan yüzlerce Gazzeli çocuğun psikolojik rehabilitasyonu için Filistinli psikologlara EMDR terapisini uygulama yeterliği kazandırılmış oldu. İlçemizdeki Suriyeli çocukların post-travmatik stres bozukluklarının tedavisinde büyük başarı sağladığımız ve bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından kendi alanında en iyi devlet projesi ödülünü kazanmamızı sağlayan EMDR terapisi tekniği, Gazzeli dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz proje ortaklığımız sayesinde artık Filistinli çocukların tedavisinde de kullanılmaya başlandı. 
 
Katıldıkları eğitim çalışmalarının yanı sıra, dernek başkanı Muhammed Abbas Maltepe Kaymakamlığı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında düzenlenen “Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak” isimli panelde konuşmacı olarak yer aldı. Panelden iki gün sonra, 26 Nisan Cuma günü, Kaymakamlığımız tarafından Filistinli konuklarımız onuruna bir akşam yemeği düzenlendi.
 
Akşam yemeğinde davet sahibi Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Filistin ile ülkemiz arasındaki tarihsel ve kültürel bağların önemine dikkat çekerek, Filistinli dostlarımız ile proje işbirliğimizin önümüzdeki aylarda gelişerek devam edeceğini belirtti. Yemekte ayrıca, bundan sonraki süreçte devam edecek proje ortaklığımız ve gerçekleştirilecek ortak etkinlikler konusunda fikir teatisinde bulunuldu. Konuklarımız 28 Nisan tarihinde İstanbul Havaalanı’ndan ülkelerine yolcu edildi.

22 Milletten Maltepeli Çocukların Bayram Coşkusu

Maltepe’de 22 milletten çocukların 5 dilde şarkı söylediği, engelsiz bir 23 Nisan Kutlama Programı büyük bir coşkuyla kutlandı. Maltepe Üniversitesi Mimar Vedat Çakırca konferans salonundaki programa Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Maltepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hamit İyigün, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Ofisi Temsilcisi Can Vodina, veliler ve öğrenciler katıldı.
 
Farklı milletten çocuklar ile kültürel bağların gelişmesini teşvik ediyoruz
 
Programın açılış konuşmasını Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı yaptı. Kaymakam Dallı konuşmasında; ‘İlçemizde yaşayan farklı milletlerden çocuklar ile kültürel bağların geliştirilmesini teşvik amacıyla yeni bir proje başlattık. Projenin 4 ayrı etkinliği var. Bunların bir tanesi müzik. Bu çocuklarımız, kendi dillerinde ve Türkçe olarak belli başlı şarkılarını çalışıyorlar. Maltepe Üniversitemizin katkılarıyla bunu devam ettiriyorlar. Halk oyunları olacak. Edebiyat olacak. Bu 22 farklı ulusun halk hikâyeleri, masalları, tarihi metinleri üzerinde çalışılacağı bir çalışmamız olacak. Ayrıca gastronomi konusunda bir çalışmamız olacak. Bu projemiz önümüzdeki günlerde inşallah devam edecek. 22 milletten 185 çocuğumuzun bir araya gelerek birlikte 5 dilde şarkılar söylediği bir koromuz var, onu dinleyeceğiz.  Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak
 
Kaymakam Dallı’nın açılış konuşmasının ardından Kaymakamlık Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu’nun moderatörlüğünde ’Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak’ isimli panel gerçekleştirildi.
 
Panele Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak Filistin’den gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği Başkanı Ekrem Ahmad Hassan ve Filistinle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş, Tomurcuk Kooperatifi Başkanı Gülser Özkan ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce konuşmacı olarak katıldı. Yaptıkları konuşmalarda zihinsel ve bedensel engelli çocuk olmanın zorlukları paylaşıldı ve bu sorunlara devlet sivil toplum kuruluşları ortaklığında çeşitli çözüm önerileri sunuldu.
 
Panelin ardından, Mutluhan Uzunal Çolakoğlu Ortaokulu müzik öğretmeni Sedat Ülgen’in koro şefi olduğu ve orkestra düzenlemelerini Maltepe Üniversitesi Konservatuarı’ndan Mustafa Avşar ve Ortaç Aydınoğlu’nun yaptığı, Maltepe’de yasayan 22 milletten 124 öğrencinin sahne aldığı Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu, şarkılarını beş dilde seslendirdi.
 
Konserin ardından, projeye verdikleri destekten ötürü, koroya katılan okulların müdürlerine plaketleri Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ve Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken tarafından takdim edildi.

“En İyi Devlet Projesi” Ödülü Maltepe Kaymakamlığı’nın

Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve AB Proje Ofisi tarafından geliştirilen ve yürütülen Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi İçişleri Bakanlığı tarafından ‘En İyi Devlet Projesi‘ ödülüne layık görüldü. İçişleri Bakanlığınca vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıcı, farkındalık oluşturan ve örnek olabilecek projelerin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen ve 81 ilden 1102 projenin katıldığı “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması”nda  Asayiş ve Güvenlik kategorisinde “En İyi Devlet Projesi” ödülüne layık görüldü (https://www.icisleri.gov.tr/projem-turkiye-yarismasi-odul-toreni-duzenlendi).

Ankara’da düzenlenen ödül töreninde “Projem Türkiye yarışmasında Maltepe Kaymakamlığı Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Sitres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi” ile ‘En İyi Devlet Projesi’ ödülünü Kaymakam Meftun Dallı, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’dan aldı. Ödül törenine Maltepe’den Kaymakam Meftun DALLI, Maltepe Kaymakamlığı Projeler Genel Koordinatörü Köksal BANOĞLU, Kaymakamlık Proje Uzmanı Kadriye GÜVEN ve Kaymakamlığımızın proje ortağı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina LUMPP katıldı.

 

Avrupa Birliği Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na İki Turizm Projesi ile Başvurduk

Maltepe Kaymakamlığı, Varna Ekonomik Kalkınma Ajansı, Drama Sanayi ve Ticaret Odası, İskeçe Sanayi ve Ticaret Odası, Gürcistan Uluslararası Turizm Birliği ile Avrupa Yerel Gelişim Enstitüsü, Ukrayna Sivil Girişim Merkezi, Ovidius Üniversitesi, Viitorul Sosyal Gelişim Enstitüsü ortaklığında geliştirilen iki projemiz Black Sea Basin CBC-ENI Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Programına sunulmuştur. Projelerin toplam bütçeleri yaklaşık 1.400.000 € ve 860.000 € olup, Kaymakamlığımız 247.000 € ve 127.000 € hibe desteği almak için Avrupa Birliği’ne proje ortaklık başvurusunda bulunmuştur.
Projelerimizin genel amacı Karadeniz havzasındaki ülkeler ile Türkiye arasında turizm alanında geliştirilecek işbirliklerinde Maltepe ilçesinin konumunu güçlendirmektir. Başta ileri yaş ve gastronomi turizmi olmak üzere, Prens Adaları ve Küçükyalı Arkeoloji Parkı gibi ilçemiz için önemli turistik değerleri işleyen/kapsayan uluslararası bir turizm paketi oluşturmak özel amacımızdır. Projemiz Maltepe ilçesindeki turizm acentaları, oteller ve esnaf için büyük bir gelir kaynağı oluşturacak ve turizm alanında faaliyet göstermek isteyen girişimciler için Maltepe ilçesini bir cazibe merkezi haline getirecektir. Proje kapsamında, Bulgaristan’ın Varna ilçesi ile birlikte ilçemiz uluslararası bir girişimcilik yarışmasına ev sahipliği yapacak, Türk girişimciler için ilçemizde 3 farklı tarihte uluslararası katılımlı fikir geliştirme toplantıları düzenlenecek, ileri yaş turizm için bir adet çok dilli mobil aplikasyon geliştirilecek ve bu aplikasyonun yurt-içi ve yurtdışı paketlerinde Maltepe ilçesindeki turizm işletmeleri yer alacaktır. Projemiz sayesinde Kaymakamlığımız Maltepe’yi ülkemizin turizm alanında parlayan bir yıldızı haline getirmeyi hedeflemektedir.

Kaymakamlığımızın Projeleri 5 Dilde Yayımlanıyor, 87 Ülkede Takip Ediliyor

Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Proje Ofisi tarafından geliştirilen ve yürütülen projeler, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça’dan sonra artık Rusça olarak da web sitemizde yayımlanmaktadır. Proje Ofisi tarafından hazırlanan İngilizce ve Fransızca içeriklere ek olarak, farklı kurum ve örgütler ile kurduğumuz stratejik ortaklıklar neticesinde, web sitemize Arapça dil desteği Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından, Rusça dil desteği ise İstanbul-Rusya ve Komşu Ülkeler Girişimciler Derneği tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede projelerimiz toplam 5 dilde tüm dünyaya tanıtılmaktadır.

Türkçe: projeMaltepe.gov.tr

İngilizce: en.projeMaltepe.gov.tr

Fransızca: fr.projeMaltepe.gov.tr

Arapça: ar.projeMaltepe.gov.tr

Rusça: ru.projeMaltepe.gov.tr

87 Ülkeden 7.622 Ziyaretçiye Ulaştık

2017 yılının Nisan ayında yayına başlayan web sitemiz projeMaltepe.gov.tr başta kendi yurttaşlarımız olmak üzere (6.326 kişi) bugüne kadar 87 ülkeden 7.622 tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir. Web sitemizi ziyaret eden tekil kullanıcıların ülkelerine göre tasnif edilmiş listesi aşağıda sunulmuştur.

Maltepe’de Yaşayan 22 Millet 3 Dilde Tek Ses Verdi: Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu

Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Sanatçılar Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (SANSEV) destek verdiği “Çocuklardan Öğreniyoruz, Sanatla Bütünleştiriyoruz: Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” kültürel entegrasyon projesinin ilk konseri, 22 farklı milletten 185 çocuğun katılımıyla Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Maltepe’de mukim 185 çocuk 3 farklı dilde kardeşlik şarkıları seslendirdiler.

 

Beri Gel Barışalım, Yad İsen Birleşelim

Konuyla ilgili, sosyal uyumun güçlendirilmesi ve ev sahibi topluluk ile mülteci topluluğun birbirini yakından tanımasının hedeflendiğini ifade eden Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, bir arada yaşanabilmesi için ne kadar birlikte hareket edilirse o kadar mesafe kat edilebileceğini dile getirdi. Dallı, “Bizim kültürümüzün temel taşlarından ikisi var. Birisi Yunus Emre birisi Mevlana. Yunus Emre diyor ki, ‘beri gel barışalım, yad isen birleşelim’ yani ’İnsan bilmediğinin düşmanıdır’ der. Bir arada yaşayabilmek için birbirimizi ne kadar iyi tanıyabilirsek, ne kadar birlikte hareket edebilirsek o kadar mesafe kat edebileceğiz demektir. Mevlana da, ‘Kim olursan ol gel, bu kapı olumsuzluk kapısı değildir.’ Biz bütün insanlara hep bu gözle bakıyoruz. Bu gözle bakmaya da devam edeceğiz. Onun için hiç kimse kendisini burada, bu ülkede kendisini misafir hissetmesin” dedi.

Maltepe’de Yaşayan 22 Milletten 185 Çocuk Kardeşlik Şarkıları Söyledi

Maltepe’de 22 milletten toplam 317 çocuk okullarda eğitim alıyor. Bu çocuklardan sese bağlı yetenek taramalarında başarılı bulunan 214 çocuk Maltepe Kaymakamlığı tarafından kurulan Uluslararası Çocuk Korosu’nda korist olarak kabul edildi. Okulların açılmasıyla birlikte faaliyetlere başlayan çocuk korosu, 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen yoğun çalışmalar neticesinde 3 dilde şarkılar söyleyerek ilk konserlerini verdiler.

 

Repertuvar Çalışmaları

Bu projede repertuvar çalışmaları projenin özgün yanlarından bir diğerini oluşturmakta. Önümüzdeki günlerde korist çocukların aileleriyle gerçekleştirilecek sözlü tarih çalışması neticesinde Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelerden kendi çocukluk şarkıları toplanmaya başlanacak. Ortaya çıkartılan bu parçaları ailelerin kendi dillerinde çocuklarına öğretmeleri sağlanıp, sonrasında her bir parça 4 dile çevrilecek (İngilizce-Arapça-Rusça-Türkçe). Sonrasında ise proje belgesel çalışmaları içerecek.

Hepimiz Bu Dünyada Bir Yabancıyız

Projeyi geliştiren ve koordinatörlüğünü yapan Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu: ‘Bu topraklarda kültürel entegrasyon sadece Suriyelilerin sorunu değildir. Bir savaştan kaçarak korunmak için ülkemize gelmiş olmaları ve niceliksel açıdan daha büyük bir popülasyona sahip olmaları nedeniyle kamuoyunun ilgisi ne yazık ki sadece Suriyeli ailelere yoğunlaşmaktadır. Oysa bu projede bizim hedef kitlemiz Suriyeli çocuklarla birlikte Maltepe ilçesinde yaşayan 22 milletten 317 çocuğun tamamı ve onların aileleridir. Çünkü bu çocukların ve ailelerinin birbirlerinden öğrenecekleri ve bizim de onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bunun için ortak dilimiz sanat ve şarkılardır. Unutmamak gerekir ki haddizatında hepimiz bu dünyada yabancıyız ve bir lokma aşı bölüştüğümüz kardeş sofrasında kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.’ dedi.

Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu Projesi Başladı: Çocuklardan İlham Alıyoruz, Sanatla Bütünleştiriyoruz

Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) desteği ve Sanatçılar, Sanatseverler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (SanSev) proje ortaklığında “Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” proje çalışmalarına başlanmıştır. Proje kapsamında, Maltepe’de mukim geçici sığınmacı statüsünde yaşayan Suriyeli çocuklar ile  22 farklı ülkeden gelerek ilçemizde eğitim gören 6-14 yaş grubu 142 çocuğun toplumsal entegrasyonunu sağlamak amacıyla müzik ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek olup, Türk ve yabancı uyruklu çocukların katıldığı uluslararası bir müzik korosu oluşturulacaktır. Projenin sanat direktörlüğü SanSev tarafından yürütülecektir. Koro çalışmaları Maltepe ilçesinde görev yapan müzik öğretmenlerinin desteğiyle Maltepe’deki proje okullarında gerçekleştirilecektir. Ek olarak, projemizde yabancı ve Türk çocukların aileleriyle birlikte katılabilecekleri aylık kültürel gezi ve etkinlikler düzenlenecektir. Gerçekleştirilecek koro çalışmalarına ilk etapta yaklaşık 320 çocuğun katılması planlanmaktadır. Ana koromuz ilk etap çalışmalara katılanlar arasından yeteneklerine göre seçilecek 80 çocuktan oluşacaktır. Korist çocuklarımızın belirlenmesi için Eylül ayı içerisinde ilk ve orta dereceli okullarda tarama çalışmaları gerçekleştirilecektir. Projenin yürütülmesi için gerekli lojistik destek UNHCR tarafından bilabedel karşılanacak olup. proje ortakları arasında işbirliği ve iyi niyet anlaşmaları 10 Eylül 2018 tarihi itibariyle imzalanmıştır. Projemizin Maltepe ilçesinde yaşayan halkımıza ve çocuklarımıza sanat aracılığıyla mutluluklar getirmesini dileriz.

Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğünde yürütülen Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü projesinin tanışma toplantısı, proje ortakları Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar (SOYAÇ) Derneği’nin Başkanı Doç. Dr. Özden Bademci, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Karadayı, Maltepe Üniversitesi öğrencileri, Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Sağbili,  antrenörler, spor kulübünün üyeleri gençler ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Kulübün fahri başkanı Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı yaptığı açılış konuşmasında zeki, çevik ve ahlâklı gençlerin yetiştirilmesine katkı sağlayacak bu projenin Maltepe ilçesi için hayırlı olmasını diledi. Konuşmasının devamında Kaymakam Meftun Dallı, güreş, okçuluk, tenis ve yüzme gibi alternatif spor dallarında faaliyet gösterecek Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü’nün bu branşlarda ve özellikle de ata sporumuz olan güreş ve okçuluk branşlarında önemli başarılara imza atmasını temenni ettiğini belirtti. Kulüp üyesi ortaokul öğrencilerine, antrenörlere ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek faaliyetlerinde başarılar diledi.

kadıköy escort ataşehir escort ümraniye escort bostancı escort