“Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” projesi yıl sonu etkinliği gerçekleştirildi

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve koordine edilen, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)’nin fon desteğiyle sürdürülen, Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı (SASAV) proje ortaklığında yürütülen “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” projesi yıl sonu etkinliği 26 Aralık 2019 Perşembe günü Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik programına proje ortaklarının temsilcilerinin yanı sıra Irak Başkonsolosluk Ataşesi Mays Al-Amili, Bosna-Hersek Başkonsolosu Sinisa Mihailoviç, Endonezya Başkonsolosu Imam As’ari ve Endonezya Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Jepri Edi katıldı.

Etkinlik programı 22 milletten 67 Maltepeli kadın tarafından oluşturulan “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Mutfak Atölyesi“nin düzenlediği gastronomi sergisiyle başladı. Bu ön-etkinlikte Suriye mutfağından “Mendi” ve “Coziye”, Litvanya mutfağından “Pancarlı Soğuk Çorba” ve “Tatlı Mantarlar, Ceviz Kurabiyesi”, Türkmenistan mutfağından “Çektirme” ve “Pişme”, Kırgızistan mutfağından “Kuurdak” ve “Çakçak”, Ukrayna mutfağından “Ukrayna Mantısı” ve “Turta”, İran mutfağından “Oloviyeh” ve “Havuçlu Kek”, Rusya mutfağından “Rus salatası” ve “Krep” ile Azerbaycan mutfağından “Bozbaş Köfte” ve “Cevizli Kete” katılımcıların beğenisine sunuldu.

Açılış Konuşmaları

Etkinlik programında SASAV yönetim kurulu üyesi Dr. Vural Yıldırım, Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Fahri Demir, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, UNHCR İstanbul Ofisi temsilcisi Sinan Özyürek ve Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı açılış konuşmalarını yaptılar.

Maltepe Kaymakamı Sayın Meftun DALLI:
‘Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bizim bu projedeki amacımızı kısaca anlatmak istiyorum. Hepimiz görüyoruz ki dünyanın çeşitli yerlerinde, özellikle de ülkemizin etrafında çok fazla düşmanlık, husumet, zulüm gibi olumsuzluklar var. Bir proje vesilesiyle ilçemizde 22 milletten kardeşlerimizin, insanlarımızın olduğunu fark edince, istedik ki bunları birbirleriyle tanıştıracak, kaynaştıracak bir şeyler yapalım. Bu niyetle Kaymakamlık Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu kardeşim bu projeyi yazdı ve koordine etti. Diğer proje ortaklarının da katkılarıyla bu proje ortaya çıktı. Ben inanıyorum ki bizim en ihtiyacımız olan şey birbirimizi sevmek ve birbirimize karşı saygı duymak. Bunu yapabilmek içinde insanların birbirini anlaması gerekiyor, anlamak için de birbirlerini tanımaları gerekiyor. Dolayısıyla bu projeye katılan değerli Maltepeli hemşerilerimin arasında böyle bir kaynaşma, anlaşma, birbirini tanıma ortamı oluşturabildiysek bu projede başarılı olduk demektir. Başka herhangi bir başarı aramıyoruz. Projeden beklentimiz budur. Bütün proje ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum. Hepinizi tekrar en kalbi teşekkürlerimle, saygılarımla, sevgilerimle selamlıyorum’ dedi.

Etkinlik proje tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Gösterimin ardından 22 milletten 15-18 yaş grubu 68 Maltepeli gencin oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Grubu” proje katılan milletleri temsilen dünyanın 4 farklı bölgesinden halk oyunu koreografilerini içeren dans performanslarını sergilediler. Etkinliğin finalinde, 22 milletten 8-14 yaş grubu Maltepeli 176 çocuğun oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu” 5 dilde kardeşlik şarkıları söylediler. İzleyiciler proje katılımcılarını uzun süre ayakta alkışladı.

Diplamatik temsilciler ve ailelerle akşam yemeği

Etkinlik sonrasında Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı tarafından tertip edilen akşam yemeğinde, Endenozya, Bosna-Hersek ve Iraklı proje katılımcısı aileler ile bu ülkelerinin diplomatik temsilcileri aynı masada bir araya geldiler. Yemeğe proje ortaklarından SASAV’ın temsilcileri de katıldı. Akşam yemeğinin sonunda diplomatik temsilciler Kaymakam Meftun Dallı’ya yürütülen proje ve misafirperverliği için teşekkürlerini ilettiler. Önümüzdeki sene Maltepe Kaymakamlığı ile yeni projelerde işbirliği yapmak istediklerini belirttiler.

 

22 Milletten Maltepeli Kadınlar Mutfak Atölyesi’nde Buluştu, Yeni Lezzetler Keşfetti, Yeni Arkadaşlıklar Kurdu

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından desteklenen; Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı’nın proje ortaklığında sürdürülen “Maltepe’de 22 Milletiz, Hepimiz Maltepeliyiz” projesinin 7 ay sürecek “mutfak atölyesi” etkinliklerine Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü‘nün ev sahipliğinde başlandı.

Farklı ülkelerin mutfaklarından seçilmiş yemeklerin öğretileceği toplam 28 mutfak atölyesinden oluşacak faaliyetlerin ilk 10 haftasında Türk mutfağı işlenecek olup; bu hafta gerçekleştirilen 2 Türk mutfağı atölyesine çocukları Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu veya Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Dans Topluluğu üyesi 4 milletten toplam 16 Maltepeli kadın katıldı. Etkinlik öncesinde Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Sibel Özilgen ve akademisyen şefler tarafından atölye katılımcıları ile oryantasyon çalışması yapıldı. Türk Mutfağı ve atölyede hazırlanacak yemekler hakkında bilgi alan kadınlar, akabinde, atölyeyi yönetecek akademisyen şeflere sırayla kendilerini ve geldikleri ülkeleri tanıttılar.

Tanışma toplantısının ardından 3 saat süren ana atölye çalışmalarına geçildi. Farklı milletlerden Maltepeli kadınlar birbirleriyle eşleştirilerek, tercümanların da katılımıyla, 2 kişilik çalışma takımları oluşturuldu. Mutfak atölyesini yöneten akademisyen şefler tarafından hazırlanmış yönergeler doğrultusunda takımlar atölye çalışmalarına başlandı.

Düzenlenen her bir atölye etkinliği yaklaşık 3 saat sürdü. Türk mutfağı çalışmalarının ilk menüsünde atölye katılımcıları vişneli kabak çiçeği dolması, Adana usulü içli köfte ve tatlı olarak zerde hazırlamayı öğrendiler. Edindikleri bu kazanımlardan çok daha önemlisi, farklı milletlerden Maltepeli kadınlar mutfak atölyelerinde birbirleriyle tanışıp, işbirliği içerisinde takım çalışması yaptılar. Kadınlar atölye çalışmaları sırasında farklı milletlerden diğer kadınlarla kendi yaşam öykülerini paylaşma fırsatı buldular.  Her bir atölye çalışması, hazırlanan birbirinden lezzetli yemeklerin birlikte tadılması ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sonlandırıldı. Katılımcı kadınlar takım arkadaşlarını kendi evlerinde konuk edip, atölyede yapılan yemekleri bu sefer kendi evlerinde tekrar yapmak üzere sözleşerek, bir başka atölyede tekrar görüşmek üzere ayrıldılar.

“Maltepe’de 22 Milletiz, Hepimiz Maltepeliyiz” Projesinin İlk Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve yürütülen; Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından desteklenen; Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar, Sanatseverler Vakfı’nın proje ortaklığında sürdürülen “Maltepe’de 22 Milletiz, Hepimiz Maltepeliyiz” projesinin ilk tanışma toplantısı 42 yabancı uyruklu ve 24 Türk velinin katılımıyla Maltepe Atatürk İlköğretim Okulu’nda yapıldı.
Toplantı, Türk ve yabancı uyruklu çocukların birlikte şarkı söylediği etkinlikle başladı. Etkinliğin devamında keman eşliğinde klasik Türk müziği dinletisi gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşması için kürsüye çıkan Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı “Bu topraklar farklı milletlerden gelen dostlarına her dönemde kucak açmıştır ve söz konusu geleneksel Türk misafirperverliği bugün de devam ediyor. Kaymakamlık tarafından geliştirilen projeler sayesinde Maltepe’de yaşayan 22 milletten insanların birbirleriyle daha uyumlu ve mutlu bir şekilde yaşamalarını hedefliyoruz” dedi.
Açılış konuşmasının ardından söz alan Kaymakamlık Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu, katılımcılara önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştirilecek proje etkinliklerini tanıttı. Tanıtım konuşması ardıl çeviriyle Arapça olarak da dinleyicilere sunuldu. Proje için özel olarak hazırlanan kupa bardak ve defterlerin proje katılımcısı ailelere takdim edilmesiyle etkinlik son buldu.

Yeni Projemiz “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz” Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Tarafından Fon Desteğine Lâyık Görüldü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) fon desteğiyle Maltepe Kaymakamlığı tarafından geliştirilen ve koordine edilen; Maltepe Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sanatçılar ve Sanatseverler Vakfı’nın proje ortaklığında hayata geçen “Maltepe’de 22 Milletiz Hepimiz Maltepeliyiz: Müzik, Halk Oyunları, Edebiyat ve Gastronomi Aracılığıyla Kültürel Entegrasyon” projesi başladı.

Maltepe’de yaşayan 22 milletten 8-17 yaş grubu 345 yabancı uyruklu çocuk ve aileleri ile aynı yaş grubundaki Türk akranları ve aileleri arasında müzik, dans, edebiyat ve gastronomi etkinlikleri aracılığıyla kültürler arası iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen proje 1 Nisan 2019 itibariyle çalışmalarına başladı. Maltepe Kaymakamlığı bu proje sayesinde göç, göçmenlik ve kültürel entegrasyon konularında Maltepe’de yaygın bir farkındalık oluşturmayı ve Maltepe’de yaşayan 22 milletten aileler ve çocuklar arasında iletişimi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Proje etkinlikleri müzik, dans, edebiyat ve gastronomi olmak üzere 4 faaliyet alanında gerçekleştirilecek. Müzik alanında, Maltepe Kaymakamlığı tarafından 2018 yılı Ekim ayında kurulan ve Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ve Türk 200 çocuktan oluşan “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu” repertuvarını geliştirerek, çocuk şarkılarını 5 farklı dilde söylemeye devam edecek. Repertuvar çalışmaları kapsamında, Maltepe’de yaşayan yabancı uyruklu ailelere hane ziyaretleri yapılacak. Bu ziyaretlerde, evin yaşlıları ile sözlü tarih çalışması yapılarak, onların çocukluk şarkıları, bildikleri ninnileri ve sözlü oyun ritüelleri kayıt altına alınacak. Bu çalışmadan elde edilecek veriler 5 dile çevrilip bestelenerek, çok uluslu çocuk korosunun repertuvarına eklenecek ve video kayıtlarının düzenlenmesiyle “Maltepe’de 22 Milletin Çocukluk Şarkıları ve Ninnileri” isimli bir belgesel eser proje ürünü olarak ortaya çıkacak. Koro çalışmaları ve belgesel çekimleri Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı ve Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecek.

Dans alanında, yine yabancı uyruklu ve Türk 100 çocuktan oluşacak “Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu” Maltepe’de yaşayan 22 milletin halk oyunlarını içeren özgün bir koreografiyle birleşerek, İstanbul’un ilk çok uluslu halk oyunları topluluğu olarak Maltepe’de kurulmuş olacak. Maltepe ilçesindeki 10 proje okulundan yabancı ve Türk uyruklu 100 liseli öğrencinin katılacağı halk oyunları eğitimleri Sanatçılar ve Sanatseverler Derneği (SASAV) desteğiyle gerçekleştirilecek.

Edebiyat alanında, yabancı uyruklu aileler ve çocuklarından oluşan 20 kişilik bir grup için Maltepe’deki 5 proje ilkokulunda “Çok Uluslu Edebiyat Günleri” düzenlenecek. Bu etkinlikte yabancı uyruklu aileler okul sonrasında 40 dakika süreyle çocuklarına kendi ana dillerinde ve Türkçe öykü, masal ve hikaye kitapları okuyacak. Etkinliğin amacı, farklı halk kültürlerindeki ortak insani değerlerin edebiyat aracılığıyla ortaya çıkartılması, yabancı uyruklu çocuklara anadil ve Türkçe sevgisi kazandırmak olacak.

Gastronomi alanında yapılan çalışmalarda, Maltepe’de yaşayan 22 farklı milletten 40 kişinin birbirlerinin yemek kültürlerini tanıması sağlanacak. Bu amaçla Maltepe’de “Çok Uluslu Mutfak Atölyesi” çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu atölyelerde 22 millet mutfağından farklı lezzetler yabancı uyruklu ve Türk aileler tarafından birlikte üretilecek. Mutfak atölyesi çalışmaları toplam 28 hafta sürecek. Türk mutfağının tanıtılacağı 10 haftalık mutfak atölyesi faaliyetleri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün desteğiyle gerçekleştirilecek.

Projenin 2019 yılı Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan final gösterisinde, Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu ve Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Halk Oyunları Topluluğu sahne alacak. Mutfak atölyesinden çıkan lezzetler Maltepe meydanına kurulacak fuar alanında sergilenecek ve edebiyat günlerinde yabancı uyruklu aileler tarafından çocuklara okunan kitapların ve proje faaliyetlerinin tanıtılacağı bir sunum gerçekleştirilecek.

Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu ”Uyum Buluşmalarında” Sahne Aldı

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliği ile düzenlenen ‘Uyum Buluşmaları‘nın on yedincisi 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul’da Haliç Kongre merkezinde gerçekleştirildi. Programda geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin hak ve yükümlülükleri konusu ele alındı.
 
Toplantı; İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar Aksanyar, Genel Müdür Abdullah Ayaz, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean Marie Garellı ve İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu’nun açılış konuşmaları ile başladı.
Programa davet edilen Maltepe Kaymakamlığı Çok Uluslu Çocuk Korosu 4 farklı dilde seslendirdiği çocuk şarkılarıyla sahne aldı. 22 Milletten 185 öğrenci ile oluşturulan korodan bu etkinlik için seçilen 24 öğrenci sahnede 4 farklı çocuk şarkısını seslendirdi.

Maltepe ile Filistin Arasındaki Proje İşbirliği Gelişiyor

Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak İstanbul’a gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği üyesi 4 psikolog, İstanbul’da EMDR-Avrupa Derneği tarafından sağlanan 4 günlük “PTSD Tedavisinde EMDR Terapisitliği 1. Kademe” eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar.
 
Proje ortaklığımız sonucunda, İsrail bombardımanı nedeniyle kolunu ya da bacağını kaybeden ve savaşa bağlı olarak travmatize olan yüzlerce Gazzeli çocuğun psikolojik rehabilitasyonu için Filistinli psikologlara EMDR terapisini uygulama yeterliği kazandırılmış oldu. İlçemizdeki Suriyeli çocukların post-travmatik stres bozukluklarının tedavisinde büyük başarı sağladığımız ve bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından kendi alanında en iyi devlet projesi ödülünü kazanmamızı sağlayan EMDR terapisi tekniği, Gazzeli dostlarımızla gerçekleştirdiğimiz proje ortaklığımız sayesinde artık Filistinli çocukların tedavisinde de kullanılmaya başlandı. 
 
Katıldıkları eğitim çalışmalarının yanı sıra, dernek başkanı Muhammed Abbas Maltepe Kaymakamlığı’nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı kapsamında düzenlenen “Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak” isimli panelde konuşmacı olarak yer aldı. Panelden iki gün sonra, 26 Nisan Cuma günü, Kaymakamlığımız tarafından Filistinli konuklarımız onuruna bir akşam yemeği düzenlendi.
 
Akşam yemeğinde davet sahibi Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Filistin ile ülkemiz arasındaki tarihsel ve kültürel bağların önemine dikkat çekerek, Filistinli dostlarımız ile proje işbirliğimizin önümüzdeki aylarda gelişerek devam edeceğini belirtti. Yemekte ayrıca, bundan sonraki süreçte devam edecek proje ortaklığımız ve gerçekleştirilecek ortak etkinlikler konusunda fikir teatisinde bulunuldu. Konuklarımız 28 Nisan tarihinde İstanbul Havaalanı’ndan ülkelerine yolcu edildi.

22 Milletten Maltepeli Çocukların Bayram Coşkusu

Maltepe’de 22 milletten çocukların 5 dilde şarkı söylediği, engelsiz bir 23 Nisan Kutlama Programı büyük bir coşkuyla kutlandı. Maltepe Üniversitesi Mimar Vedat Çakırca konferans salonundaki programa Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Maltepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hamit İyigün, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Ofisi Temsilcisi Can Vodina, veliler ve öğrenciler katıldı.
 
Farklı milletten çocuklar ile kültürel bağların gelişmesini teşvik ediyoruz
 
Programın açılış konuşmasını Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı yaptı. Kaymakam Dallı konuşmasında; ‘İlçemizde yaşayan farklı milletlerden çocuklar ile kültürel bağların geliştirilmesini teşvik amacıyla yeni bir proje başlattık. Projenin 4 ayrı etkinliği var. Bunların bir tanesi müzik. Bu çocuklarımız, kendi dillerinde ve Türkçe olarak belli başlı şarkılarını çalışıyorlar. Maltepe Üniversitemizin katkılarıyla bunu devam ettiriyorlar. Halk oyunları olacak. Edebiyat olacak. Bu 22 farklı ulusun halk hikâyeleri, masalları, tarihi metinleri üzerinde çalışılacağı bir çalışmamız olacak. Ayrıca gastronomi konusunda bir çalışmamız olacak. Bu projemiz önümüzdeki günlerde inşallah devam edecek. 22 milletten 185 çocuğumuzun bir araya gelerek birlikte 5 dilde şarkılar söylediği bir koromuz var, onu dinleyeceğiz.  Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’ dedi.
 
Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak
 
Kaymakam Dallı’nın açılış konuşmasının ardından Kaymakamlık Dış İlişkiler ve Projeler Genel Koordinatörü Köksal Banoğlu’nun moderatörlüğünde ’Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak’ isimli panel gerçekleştirildi.
 
Panele Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak Filistin’den gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği Başkanı Ekrem Ahmad Hassan ve Filistinle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş, Tomurcuk Kooperatifi Başkanı Gülser Özkan ve Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce konuşmacı olarak katıldı. Yaptıkları konuşmalarda zihinsel ve bedensel engelli çocuk olmanın zorlukları paylaşıldı ve bu sorunlara devlet sivil toplum kuruluşları ortaklığında çeşitli çözüm önerileri sunuldu.
 
Panelin ardından, Mutluhan Uzunal Çolakoğlu Ortaokulu müzik öğretmeni Sedat Ülgen’in koro şefi olduğu ve orkestra düzenlemelerini Maltepe Üniversitesi Konservatuarı’ndan Mustafa Avşar ve Ortaç Aydınoğlu’nun yaptığı, Maltepe’de yasayan 22 milletten 124 öğrencinin sahne aldığı Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu, şarkılarını beş dilde seslendirdi.
 
Konserin ardından, projeye verdikleri destekten ötürü, koroya katılan okulların müdürlerine plaketleri Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı ve Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken tarafından takdim edildi.

“En İyi Devlet Projesi” Ödülü Maltepe Kaymakamlığı’nın

Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve AB Proje Ofisi tarafından geliştirilen ve yürütülen Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Stres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi İçişleri Bakanlığı tarafından ‘En İyi Devlet Projesi‘ ödülüne layık görüldü. İçişleri Bakanlığınca vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıcı, farkındalık oluşturan ve örnek olabilecek projelerin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen ve 81 ilden 1102 projenin katıldığı “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması”nda  Asayiş ve Güvenlik kategorisinde “En İyi Devlet Projesi” ödülüne layık görüldü (https://www.icisleri.gov.tr/projem-turkiye-yarismasi-odul-toreni-duzenlendi).

Ankara’da düzenlenen ödül töreninde “Projem Türkiye yarışmasında Maltepe Kaymakamlığı Savaş Mağduru Suriyeli Çocukların Post-travmatik Sitres Bozukluklarının Teşhis ve Tedavisi Projesi” ile ‘En İyi Devlet Projesi’ ödülünü Kaymakam Meftun Dallı, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU’dan aldı. Ödül törenine Maltepe’den Kaymakam Meftun DALLI, Maltepe Kaymakamlığı Projeler Genel Koordinatörü Köksal BANOĞLU ile proje ortağımız Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Katharina LUMPP katıldı.

Avrupa Birliği Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı’na İki Turizm Projesi ile Başvurduk

Maltepe Kaymakamlığı, Varna Ekonomik Kalkınma Ajansı, Drama Sanayi ve Ticaret Odası, İskeçe Sanayi ve Ticaret Odası, Gürcistan Uluslararası Turizm Birliği ile Avrupa Yerel Gelişim Enstitüsü, Ukrayna Sivil Girişim Merkezi, Ovidius Üniversitesi, Viitorul Sosyal Gelişim Enstitüsü ortaklığında geliştirilen iki projemiz Black Sea Basin CBC-ENI Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Programına sunulmuştur. Projelerin toplam bütçeleri yaklaşık 1.400.000 € ve 860.000 € olup, Kaymakamlığımız 247.000 € ve 127.000 € hibe desteği almak için Avrupa Birliği’ne proje ortaklık başvurusunda bulunmuştur.
Projelerimizin genel amacı Karadeniz havzasındaki ülkeler ile Türkiye arasında turizm alanında geliştirilecek işbirliklerinde Maltepe ilçesinin konumunu güçlendirmektir. Başta ileri yaş ve gastronomi turizmi olmak üzere, Prens Adaları ve Küçükyalı Arkeoloji Parkı gibi ilçemiz için önemli turistik değerleri işleyen/kapsayan uluslararası bir turizm paketi oluşturmak özel amacımızdır. Projemiz Maltepe ilçesindeki turizm acentaları, oteller ve esnaf için büyük bir gelir kaynağı oluşturacak ve turizm alanında faaliyet göstermek isteyen girişimciler için Maltepe ilçesini bir cazibe merkezi haline getirecektir. Proje kapsamında, Bulgaristan’ın Varna ilçesi ile birlikte ilçemiz uluslararası bir girişimcilik yarışmasına ev sahipliği yapacak, Türk girişimciler için ilçemizde 3 farklı tarihte uluslararası katılımlı fikir geliştirme toplantıları düzenlenecek, ileri yaş turizm için bir adet çok dilli mobil aplikasyon geliştirilecek ve bu aplikasyonun yurt-içi ve yurtdışı paketlerinde Maltepe ilçesindeki turizm işletmeleri yer alacaktır. Projemiz sayesinde Kaymakamlığımız Maltepe’yi ülkemizin turizm alanında parlayan bir yıldızı haline getirmeyi hedeflemektedir.

Kaymakamlığımızın Projeleri 5 Dilde Yayımlanıyor, 87 Ülkede Takip Ediliyor

Maltepe Kaymakamlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Proje Ofisi tarafından geliştirilen ve yürütülen projeler, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça’dan sonra artık Rusça olarak da web sitemizde yayımlanmaktadır. Proje Ofisi tarafından hazırlanan İngilizce ve Fransızca içeriklere ek olarak, farklı kurum ve örgütler ile kurduğumuz stratejik ortaklıklar neticesinde, web sitemize Arapça dil desteği Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından, Rusça dil desteği ise İstanbul-Rusya ve Komşu Ülkeler Girişimciler Derneği tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede projelerimiz toplam 5 dilde tüm dünyaya tanıtılmaktadır.

Türkçe: projeMaltepe.gov.tr

İngilizce: en.projeMaltepe.gov.tr

Fransızca: fr.projeMaltepe.gov.tr

Arapça: ar.projeMaltepe.gov.tr

Rusça: ru.projeMaltepe.gov.tr

87 Ülkeden 7.622 Ziyaretçiye Ulaştık

2017 yılının Nisan ayında yayına başlayan web sitemiz projeMaltepe.gov.tr başta kendi yurttaşlarımız olmak üzere (6.326 kişi) bugüne kadar 87 ülkeden 7.622 tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir. Web sitemizi ziyaret eden tekil kullanıcıların ülkelerine göre tasnif edilmiş listesi aşağıda sunulmuştur.