Berlin Almanya’da 1 Yıl AGH (3)

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Almanya’nın Berlin kentinde  01.09.2018 ile 31.08.2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Bu projenin gerçekleşeceği yer Hellersdorf’un merkez  bölgesindedir. Bu Hizmetten yararlananlar, zor ekonomik koşullarda yaşayan ve çoğunlukla sosyal problemleri olan her nesil ve yaştaki insanlardır. “Buntes Haus” kullanıcısı için kültürler arası deneyim önemlidir. Gönüllülerin tesisteki projeye tekliflerini yeni, bazen geleneksel olmayan fikirlerle zenginleştirdiği deneyimi yaşattığı söz konudur. Çalışma, okuma kulübü, dans saati, ortak (uluslararası) yemek pişirme, müzik, sanat, spor sunumları gibi açık – düzensiz teklifler ve haftalık kurslar şeklinde yapılandırılmış aktiviteler şeklinde gönüllüler tesiste yardımcı olacaklardır. Tesisi kullananlar çoğunlukla 0-10 yaş arasındaki çocuklar ve aileleri, olmak üzere yaşlılarda vardır. Fikir ve becerilerin değişimine inanılan bu projede, kültürlerarası öğrenmenin bireyin gelişiminde en değerli deneyimlerden biri olduğunun farkındalığı söz konusudur.

Projenin son başvuru tarihi 11 Mart 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Hizmetten faydalanan çoğu kişi Almanca’dan ziyade başka bir dil bilgisine sahip değildir ve bu çocuklar içinde geçerlidir. Dolayısıyla gönüllünün Almanca bilgisinin temel seviyede olması gereklidir.

Berlin Almanya’da 1 Yıl AGH (2)

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Almanya’nın Berlin kentinde  01.09.2018 ile 31.08.2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Bu proje Anna Landsberger gençlik merkezinde olacaktır. Bu merkezde çoğunlukla yerel gençlik, kültür ve öğrenme süreçleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu gençlik merkezinde yerel gençler kendi menfaatlerine göre boş zamanlarını geçirmektedir. Ayrıca, zamanın daha kaliteli geçmesi için girişimler yürütmekte ve bu gençlik merkezindeki tesis ve hizmetleri geliştirmektedirler. Gençlik merkezinin kullanıcıları, Yaşı 10’dan 27’ye kadar olan gençlerdir. Bölgede çoğunlukla ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan insanlar ve gençlerle dolu birçok proje uygulanmaktadır. İlçede mülteci kamplarında mültecilere ev sahipliği yapılmaktadır. Anna’nın çevresindeki 2 kamp vardır, her biri 500 kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve her biri 300 kişiye ev sahipliği yapan 3 staj konaklama birimi bulunmaktadır. Bu sayıya göre, yeni komşulardan bu yana “Anna Landsberger” gençlik merkezi hedef kitlesi haline gelen çok sayıda İngilizce, Arapça, Farsça konuşan gençler bulunmaktadır. Gençlik merkezi “Anna Landsberger” ilçedeki gençlerin aktif olarak çalışarak yaşamaktadır.

Projenin son başvuru tarihi 11 Mart 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Toplumsal entegrasyon, sanatsal katılım ve etkinlik gençlerini organize etmek ve kolaylaştırmak için gereken gönüllü aranmaktadır.
 • Hizmet kullanıcıları çoğunlukla proje mekanını çevreleyen bölgede yaşayacaktır.
 • İlçede Arapça, Farsça veya Almanca bilgisine sahipler, “yeni” komşular geldiğinden dolayı takdir edilmektedir.

Berlin, Almanya’da 12 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Almanya’nın Berlin kentinde  01.09.2018 ile 31.08.2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Berlin’de Roter Baum’un merkezi bir idari bölümünde gerçekleşecek bu projede gönüllüler; geçmiş, güncel ve gelecekteki projeler, projeler uygulama geliştirme, projelerin proje raporlarının izlenmesi, ortak organizasyonlar, bireyler, gönüllüler ve diğer paydaşlar ile iletişim ve Roter Baum’un geliştirilmesi gibi idari faaliyetlere odaklanacaktır. ORA Ağı (Roter Baum tarafından barındırılan) web sayfaları, Facebook sayfaları, bağlantılı profil, twitter … Bilgi günleri, uluslararası projelerin ve diğer projelerin veya diğer Roter Baum departmanlarının uygulanmasında destek olmakla birlikte projede düzenli faaliyetlerin bir parçasıdır (kesitsel destek). Gönüllüler, ilgili kuruluşun faaliyette bulunduğu bölgede ortak daireye yerleştirilecektir. Her gönüllünün kendi odasına girmesi ve aralarında ortak alanın paylaşılması söz konusudur (apartman ev sahibi 3 kişi). Her ayın başında gönüllü yiyecek, cep ve kamusal nakliye ücreti (Erasmus  kurallarına bağlı olarak ve toplu taşımacılık için gönüllü kategori için aylık biletin gerçek maliyetlerine göre yiyecek ve cep harçlığı) alacaktır.

Projenin son başvuru tarihi 11 Mart 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Motivasyon sahibi, hedefe odaklı, ekip çalışmasına istekli ve bağımsız gönüllüler, projedeki etkinlikleri organize etmek ve kolaylaştırmak için gereklidir.

Michalowo, Polonya’da 8 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Polonya’nın Michalowo kentinde  01.03.2018 ile 31.10.2018 tarihleri arasında 8 ay sürecektir. Michałow’daki Kültür Merkezi – “GOK”, belediyeye bağlı bir Kültür kurumudur. Birkaç yerde faaliyet göstermekte ve yakın zamanda açık profesyonel ses / görüntü stüdyosu kurmuştır. Gönüllüyü tüm düzenli faaliyetlerine dahil etmek ve aşağıdaki görevleri verecektir:
– Tüm düzenleyici etkinlikler, çalıştaylar ve etkinliklerde destek sağlama.
– Kültürel etkinliklerin hazırlanması, müzik festivalleri, sergiler, konferans vb.
– İdari görevlerde destek (afiş, el ilanı hazırlama, Facebook ve web sitesinde gerçekleştirme gibi).
– Çocuklar için kapalı ve açık hava etkinlikleri organizasyonu (yaz tatili boyunca).
– Sanat, tiyatro, ses ve müzik, fotoğraf, film, el sanatları alanlarında kendi atölyelerini yürütmek).
– Çocuklar ve el yapımı sanat etkinlikleri organize ederek köy merkezlerindeki faaliyetleri desteklemek.
– Sokole’deki Yerel ürün merkezindeki el sanatları atölyelerini desteklemek.
– Kendi etkinliklerini yaratmak, çocuklar, gençler ve / veya yetişkinler için ilgi alanlarını oluşturmak.

Projenin son başvuru tarihi 15 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Gönüllü çocuklarla, gençlerle ve / veya yetişkinlerle iş yapmakla ilgilenmeli, yaratıcı olmalı ve inisiyatif kullanma becerisine sahip olmalıdır.
 • Gönüllünün zorlukları benimsemesi, diğerlerini harekete geçirici ve eğlendirici olması ve takım halinde çalışabilmesi ve kendi başına çalışabilmesi önemlidir.
 • Gönüllülük, lehçe dilini öğrenmek için yüksek bir motivasyona sahip olmalıdır çünkü rolü halkla doğrudan temas içerecektir.
 • Bu yerleştirme, kırsal bölgede rahatça yaşamak için istekli olan birine uygun olacaktır.

Krško, Slovenya’da 12 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Slovenya’nın Krško kentinde  Mayıs 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Bu proje Gençlik Medyası üzerine, medya üretimi alanında yeni başlayanlar ve profesyoneller için olacaktır. Yerel gençlik ve gerçek sosyo-kültürel süreçlerle bağlantılı olarak, farklı türlerde ayda birkaç video üretmek için bir fırsat olacaktır. Aylık yapımlar, internette sunulan Gençlik TV Dergisinde sunulacaktır. Bazıları da farklı film festivallerinde sunulacaktır.
Medya eğitimi ile ilgileniyorsanız, gençler için düzenlenen atölye çalışmaları ve eğitimler eşliğinde pratik becerilerinizi geliştirebilirsiniz. DZMP ofisi, bilgisayarlarla ve saha çalışması ve işlemleri için gerekli tüm donanıma sahiptir. Burada yönetmenlik, kameracılık, ışıklandırma ve post prodüksiyon temellerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca DZMP’nin Luksuz film Festivali organizasyonuna katılma şansını elde edeceksiniz. Gönüllülere konaklama, yiyecek ve yerel ulaşım için para, cep harçlığı verilecektir. Seyahat masrafları kısmen AB Erasmus + kurallarına göre iade edilecektir.

Projenin son başvuru tarihi 15 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Medya eğitimi ile ilgilenen ve film yapım becerilerini geliştirmek isteyen,
 • Kendi inisiyatifini kullanabilecek, motivasyonlu, iletişimsel beceriye sahip, yaratıcı ve sorumluluk sahibi,
 • Gençler ile, medya, film ve videolarla çalışmakla ilgilenmeye istekli,
 • Sinema yapımı ya da fotoğrafçılıkla ilgili bazı temel bilgilere sahip olmak arzu edilir, ancak bu gerekli değildir.
 • En azından temel İngilizce bilgisi istenir.

Konnevesi, Finlandiya’da 6 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Finlandiya’nın Konnevesi kentinde  02 Temmuz 2018 ile 30 Kasım 2019 tarihleri arasında 6 ay sürecektir. Bu proje Konnevesi Belediyesinde gerçekleşecektir. Konnevesi 4H Association, 6-28 yaş arası gençler için serbest zamanlı etkinlikler, kulüpler, eğitimler, girişimcilik, uluslararasılık ve geziler sunmaktadır. Gönüllü yukarıda belirtilen konularda, örneğin yerel gençlik merkezindeki gençlerle çalışacaktır. Gönüllülük, gençler için uluslararası ve çok kültürlülüğün (veya gönüllülerin kendi menfaatlerini uyan başka şeylerin) temaları ile kendi kulübüne de sahip olabilir. Gönüllüler ayrıca Konnevesi 4H Derneği ofisinde afişler düzenleyecek ve etkinlikler planlayacaklardır.

Gönüllü ayrıca Konnevesi’deki okulların öğrencileri ile görev alacaktır. Gönüllülerin, okul öncesi eğitim faaliyetleri için her yaştan çocuk ve gençlerle görevleri olacaktır. Gönüllüler ayrıca yerel anaokulunda da çalışabilirler. Gönüllüler, etkinlik planlama / yönetim ve büro çalışması için belediyenin serbest zaman bürosu için çalışacaklardır.

Projenin son başvuru tarihi 18 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Gönüllüler İngilizce çalışıp, iletişim kurabilmelidir.
 • Açık fikirli, güvenilir ve farklı tür ve yaşlı insanlarla çalışmaktan mutluluk duymaları gerekir.Yaygın öğrenim ile ilgilenen gönüllüler aranmaktadır.
 • Gönüllüler bağımsız olarak çalışabilir, ancak özellikle iyi grup çalışması becerilerine sahip olmalıdırlar.
 • Temel IT becerileri, başvuranın avantajı olarak kabul edilir.

Karlovac, Hırvatistan’da 1 Yıl AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Hırvatistan’ın Karlovac kentinde  01 Ekim 2018 ile 30 Eylül 2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Bu proje, bir gençlik merkezinde gerçekleşecektir. Söz konusu gençlik merkezi, gençler için yaygın eğitim faaliyetleriyle ilgilenen ve boş zaman etkinliklerinin bir yeridir. Orada çeşitli etkinlikler düzenlenmekte; sanat ve yaratıcı atölye çalışmaları, sanat sergileri, BT atölyeleri, yabancı dil dersleri, sosyal ve pedagojik atölye çalışmaları, bilgi etkinlikleri bunlara örnektir. Bu proje, bu faaliyetlerin teşvik edilmesi ve benzer faaliyetlerin uygulanmasına odaklanmıştır.

Gönüllünün görevleri:
* Gençlik Merkezindeki etkinlikler hakkında kısa videolar yapma,
* Gençlik Merkezinin tanıtımını amaçlayan grafik materyallerin (posterler, broşürler) yapılması,
* Çevrim içi ve yüz yüze Gençlik Merkezi tanıtımı (Facebook ve Instagram yönetimi, Gençlik Merkezinde gençlere faaliyet gösterilmesi),
* Gençler için atölye çalışmaları hazırlamak ve uygulamak (konular: sanat, gençlik bilgileri, vb.),
* Kendi faaliyetlerini geliştirecektir.

Projenin son başvuru tarihi 20 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Gönüllüler, Hırvatistan’da AGH’lerini de yapan diğer gönüllülerle bir araya gelebilecekleri Hırvat NA tarafından düzenlenen geliş ve orta vadeli eğitimlerine katılacaktır.
 • Haftada bir gönüllüler Hırvatça dil dersi alacaklar

 

Plonéour Lanvern, Fransa’da 11 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Fransa’nın Plonéour Lanvern kentinde  15 Eylül 2018 ile 15 Ağustos 2019 tarihleri arasında 11 ay sürecektir.

CCAS adlı kurum, insanlara zor ve güvensiz sosyal ortamlarda yardımcı olan, bir sosyal topluluk merkezidir. Her şeyden önce aileler, yaşlılar, işsizler ve engelliler ile çalışmaktadır. CCAS kurumuna katılım için mücadele ediyor ve bu nedenle gıda desteği ve konaklama ile yardımcı olmaktadır. Özellikle çocuklar için geniş seçenekleri vardır. Çocuk yuvası, çocuk bakımı, okul sonrası kreş ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Ayrıca, yaz tatillerinde okulda etkinlikler ve destekler sunmaktadır.

Gönüllünün başlıca görevleri:

– Profesyonel bir takım çalışması ile birlikte 3 yaşından 12 yaşına kadar çocuklar için farklı etkinlikler düzenleyerek ortak hareket etmek,
– Geldiği ülkeden bazı geleneksel oyunlar ve bazı geleneksel yemek etkinlikleri düzenlemek,
– Çöp ve eko-vatandaşlık konusundaki eğitim atölyelerini ortaklaşa organize etmek.

Projenin son başvuru tarihi 22 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Çocuklarla birlikte olmak için motivasyonun güçlü olması,
 • Sürücü lisansına sahip,
 • Takım çalışması yapmakta istekli
 • Enerjik gönüllüler aranmaktadır.

Quimper, Fransa’da 9 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Fransa’nın Quimper kentinde  15 Eylül 2018 ile 15 Haziran 2019 tarihleri arasında 7 ay sürecektir. “MPT Penhars” 1964’de kurulmuş, popüler eğitim (Sosyo-kültürel ve Yurttaşlık Eğitimi) için kurulmuş bir dernektir. Amacı, paylaşım, hoşgörü, dayanışma, laiklik ve demokrasi ilkelerini yükseltmektir. Birçok gönüllü yardımı ve 25 çalışan  ile yerel topluluğun yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışmaktadır. Gönüllülerin üç ana görevi olacaktır:
– Fransızca dil öğrenmeye istekli yabancılar için atölye çalışmaları düzenleyecek ve başkanlık edecektir.
– Hareketlilik programlarını tanıtacaktır (EVS, Workcamps, Workaway, vb.).
– Organizasyonunun genel faaliyetlerini destekleyecektir.

Projenin son başvuru tarihi 22 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Enerjik,
 • Dezavantajlı insanlar ile çalışmak için güçlü bir motivasyona sahip,
 • Fransızca diline iyi derecede sahip kişiler aranmaktadır.

Brıec De L’Odet Fransa’da 9 Ay AGH

Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Fransa’nın Brıec De L’Odet kentinde  15 Eylül 2018 ile 15 Haziran 2019 tarihleri arasında 9 ay sürecektir. Bu projeye ev sahibi olan kuruluş, zihinsel veya fiziksel engelli 126 yetişkiyi (20-60 yaş) ağırlamaktadır. Bazıları gündüz gelmekte, diğerleri paylaşılan dairelerde ya da kendi dairelerinde yaşamakta ve 65 personel tarafından bakılmaktadırlar. Yetişkinler mesleki atölyelerde (metal işleri, çiçekçilik, bahçe işleri, ahşap işleri ..) çalışmakta ya da sanatsal atölyeler, yüzme, bahçe işleri, çiftlik hayvanlarına bakma, yemek pişirme vb. diğer etkinliklere katılmaktadırlar. Bu projede yer alacak gönüllü;

– Hizmet edilen insanlara yönelik kültür, spor ve sanat etkinliklerini düzenlemek ve yönlendirmek için personele yardımcı olacak,
– Bazı akşam veya hafta sonu etkinlikleri düzenleyecektir.

– Küçük gruplarda veya tek bir kişide çalışacaktır. Bu projede yer alacak gönüllü, kültürlerarası bir konunun etrafında bir proje düzenleyebilirse, çok güzel olacaktır.

Projenin son başvuru tarihi 22 Ocak 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

 • 18 – 30 yaş arası,
 • Fransız Kültürü ve Fransızca dilini öğrenmeye hevesli
 • Engelli kişilerle çalışmak için motivasyonu yüksek kişiler aranmaktadır.