Solidarity Group of Maltepe Governorship

During the curfew period, Solidarity Group (VEFA) of Maltepe Governorship has launched to facilitate the delivery of urgent needs to Syrian refugees and immigrant people as well as the local residents of home community.

From 10 am to 18 pm, you can contact us via 05301770757 for information about the current curfew rules and delivery facilities provided by motor transport solidarity groups of Maltepe Governorship. #stayhomestaysafe

Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor Projesi hk.

Kaymakamlığımız tarafından geliştirilen ve yürütülen Maltepe İlçesi Suriyeli Kardeşlerinin Yarasını Sarıyor projesi kapsamında yürütülen faaliyetlerde Suriyeli çocukların post-travmatik stres bozukluğu (PTSD) teşhisi projemizde görevli bir psikiyatr hekim tarafından  gerçekleştirilmiş olup; EMDR terapisi uygulaması ilgili hekimin yönlendirmesiyle yine projemizde görevli bir klinik psikolog tarafından gerçekleştirilmiştir. Projemizde psikolojik danışmanlar PTSD tanısı almayan çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti vermek üzere görev almıştır.
Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Maltepe’de 22 Milletten Çocukların 5 Dilde Şarkı Söylediği, Engelsiz Bir 23 Nisan Kutlama Programı Hazırlandı

Maltepe Kaymakamlığı tarafından Türkiye’de ve dünyada engelli çocuk olmak ve Türkiye’deki mülteci-göçmen çocukların kültürel entegrasyonu temalarını merkeze alan özgün bir “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlama programı hazırlandı.

Kutlama programı 24 Nisan Çarşamba günü, Maltepe Ünversitesi’nin ev sahipliğinde Mimar Vedat Çakırca konferans salonunda saat 16:00’da başlayacak. Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın açılış konuşmasının ardından, “Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak” isimli uluslararası katılımlı bir panel gerçekleştirilecek. Panelde ilk konuşmayı Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak Türkiye’ye gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği Başkanı Akram Ahmad Hassan Ghaben yapacak. Ghaben konuşmasında Gazze’de savaş koşullarında kolunu ve bacağını kaybeden ampute çocukların yaşam mücadelesini ve Filistin’de fiziksel engellilerin karşılaştığı zorlukları anlatacak. İkinci sırada, Batı Şeria’dan panele katılacak Filistinli bir öğrenci ve Filistinle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş söz alacak. Panelistler konuşmalarında Filistin’deki çocukların işgal altında devam eden sıradışı günlük yaşamlarını  ele alacaklar. Panelde işlenecek üçüncü konu başlığı Türkiye’de zihinsel engelli çocukların karşılaştığı zorluklar ve çözüm önerileri olacak. Bu konuyu tartışmak üzere Türkiye’de zihinsel engelli çocuklar için kurulan ilk kooperatif olma özelliğini haiz Tomurcuk Kooperatifi’nin Başkanı Gülser Özkan söz alacak. Panelin son konuşmacısı Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce olacak. Bülent İnce konuşmasında Türkiye’de fiziksel engelli çocukların karşılaştığı güçlükleri ve çözüm önerilerini tartışacak.

Panelin ardından programa çocuk korosu konseriyle devam edilecek. Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğünde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin hibe desteği ve Maltepe Üniversitesi’nin proje ortaklığında yürütülen, Maltepe’de yaşayan 22 milleten 185 çocuğun oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” bu konserde sahne alacak. Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı tarafından orkestra düzenlemeleri yapılan birbirinden güzel 10 çocuk şarkısı, Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu tarafından dinleyicilerine 5 dilde seslendirilecek. Kutlama programı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Ofisi Temsilcisi ve Maltepe Kaymakamı tarafından çocuklarla ilgili projelere katkı sağlayan kişi ve kurumlara plaket verilmesiyle son bulacak.

Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu’nun İlk Konseri 9 Aralık Pazar günü saat 17:00’da Türkan Saylan Kültür Merkezi Kardelen 1 konser salonunda gerçekleştirilecektir.

Maltepe Gençler Birliği Logo Tasarım Yarışması Hakkında

Kaymakamlığımız tarafından düzenlenen ortaokullar arası logo tasarım yarışmasına 9 okuldan toplam 98 eser katılmıştır. Öğrencilerimizin zengin hayal güçlerini ve üstün çizim yeteneklerini yansıtan bu eserler teker teker değerlendirmeye alınmış ve incelenmiştir. Emeklerinden ötürü yarışmaya katılan öğrencilerimizin hepsine Kaymakamlığımız tarafından birer katılım belgesi gönderilecektir.

Ancak, üzülerek belirtiriz ki, yarışmaya sunulan logo tasarımlarının tamamı:

a) Maltepe’ye özgü hâlihazırda kullanılmakta olan logo ya da simgeleri merkezine alması (Ör:  Kaymakamlık logosu, Bakireler tapınağı),

b) Herhangi bir spor branşına ait simge ya da simgeleri içermesi (Ör: futbol topu, tenis raketi vb.),

c) Teknik özellikleri açısından bir logo tasarımı olarak değerlendirilmeye müsait olmamaları,

gibi muhtelif nedenlerle yarışmadan elenmiştir. Sonuç olarak hiçbir esere birincilik ödülü verilememiştir.