Maltepe Kaymakamlığı tarafından Türkiye’de ve dünyada engelli çocuk olmak ve Türkiye’deki mülteci-göçmen çocukların kültürel entegrasyonu temalarını merkeze alan özgün bir “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlama programı hazırlandı.

Kutlama programı 24 Nisan Çarşamba günü, Maltepe Ünversitesi’nin ev sahipliğinde Mimar Vedat Çakırca konferans salonunda saat 16:00’da başlayacak. Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın açılış konuşmasının ardından, “Filistin’de ve Türkiye’de Engelli Çocuk Olmak” isimli uluslararası katılımlı bir panel gerçekleştirilecek. Panelde ilk konuşmayı Maltepe Kaymakamlığı’nın konuğu olarak Türkiye’ye gelen Gazze Engelli Çocuklar Derneği Başkanı Akram Ahmad Hassan Ghaben yapacak. Ghaben konuşmasında Gazze’de savaş koşullarında kolunu ve bacağını kaybeden ampute çocukların yaşam mücadelesini ve Filistin’de fiziksel engellilerin karşılaştığı zorlukları anlatacak. İkinci sırada, Batı Şeria’dan panele katılacak Filistinli bir öğrenci ve Filistinle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Mişeniş söz alacak. Panelistler konuşmalarında Filistin’deki çocukların işgal altında devam eden sıradışı günlük yaşamlarını  ele alacaklar. Panelde işlenecek üçüncü konu başlığı Türkiye’de zihinsel engelli çocukların karşılaştığı zorluklar ve çözüm önerileri olacak. Bu konuyu tartışmak üzere Türkiye’de zihinsel engelli çocuklar için kurulan ilk kooperatif olma özelliğini haiz Tomurcuk Kooperatifi’nin Başkanı Gülser Özkan söz alacak. Panelin son konuşmacısı Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Bülent İnce olacak. Bülent İnce konuşmasında Türkiye’de fiziksel engelli çocukların karşılaştığı güçlükleri ve çözüm önerilerini tartışacak.

Panelin ardından programa çocuk korosu konseriyle devam edilecek. Maltepe Kaymakamlığı’nın proje koordinatörlüğünde, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin hibe desteği ve Maltepe Üniversitesi’nin proje ortaklığında yürütülen, Maltepe’de yaşayan 22 milleten 185 çocuğun oluşturduğu “Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu” bu konserde sahne alacak. Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı tarafından orkestra düzenlemeleri yapılan birbirinden güzel 10 çocuk şarkısı, Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu tarafından dinleyicilerine 5 dilde seslendirilecek. Kutlama programı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Ofisi Temsilcisi ve Maltepe Kaymakamı tarafından çocuklarla ilgili projelere katkı sağlayan kişi ve kurumlara plaket verilmesiyle son bulacak.