Gönüllü Hizmetinin İçeriği:

Bu proje, Almanya’nın Berlin kentinde  01.09.2018 ile 31.08.2019 tarihleri arasında 12 ay sürecektir. Bu projenin gerçekleşeceği yer Hellersdorf’un merkez  bölgesindedir. Bu Hizmetten yararlananlar, zor ekonomik koşullarda yaşayan ve çoğunlukla sosyal problemleri olan her nesil ve yaştaki insanlardır. “Buntes Haus” kullanıcısı için kültürler arası deneyim önemlidir. Gönüllülerin tesisteki projeye tekliflerini yeni, bazen geleneksel olmayan fikirlerle zenginleştirdiği deneyimi yaşattığı söz konudur. Çalışma, okuma kulübü, dans saati, ortak (uluslararası) yemek pişirme, müzik, sanat, spor sunumları gibi açık – düzensiz teklifler ve haftalık kurslar şeklinde yapılandırılmış aktiviteler şeklinde gönüllüler tesiste yardımcı olacaklardır. Tesisi kullananlar çoğunlukla 0-10 yaş arasındaki çocuklar ve aileleri, olmak üzere yaşlılarda vardır. Fikir ve becerilerin değişimine inanılan bu projede, kültürlerarası öğrenmenin bireyin gelişiminde en değerli deneyimlerden biri olduğunun farkındalığı söz konusudur.

Projenin son başvuru tarihi 11 Mart 2018 olup gönüllü olacak kişilerin Kaymakamlığımıza, en kısa sürede başvurmaları gerekmektedir.

Aranan Gönüllünün Özellikleri:

  • 18 – 30 yaş arası,
  • Hizmetten faydalanan çoğu kişi Almanca’dan ziyade başka bir dil bilgisine sahip değildir ve bu çocuklar içinde geçerlidir. Dolayısıyla gönüllünün Almanca bilgisinin temel seviyede olması gereklidir.